modowy

modowy

Definicja

modowe jest to, co dotyczy mody jako branży, działań projektantów, pokazów nowych kolekcji, modelek i modeli, domów mody itd.

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Obraz rozpoczyna wypadek: modelka ginie na wybiegu. Na ekranie pojawiają się projektanci, publicyści żurnali, blogger i modowi agenci próbujący wyjaśnić zagadkę tej dziwacznej śmierci. Przesłuchania zamieniają się w ironiczną spowiedź o absurdzie panującym w środowisku opartą na charyzmie pojawiających się na ekranie aktorów.

NKJP: Esensja, 2009

To, co się dzieje dzisiaj ze społeczeństwem, czyli cała ta modowa i konsumpcyjna (bo moda realizuje się głównie przez konsumpcję) hiperindywidualizacja, zmusza do zapytania o to, co trzyma ludzi ze sobą? Inaczej, jak w ogóle jest możliwe społeczeństwo zindywidualizowanych konsumentów?

NKJP: T. Szlendak, Leniwe maskotki rekiny na smyczy, 2005

Do tej grupy wyrazów zaliczyć można także anglicyzmy, których obecność w tekstach prasowych niezwiązanych z modą mogłaby zostać uznana za przejaw snobizmu językowego, jednak ich znaczna frekwencja w artykułach modowych jest swoistym elementem konstytutywnym tego rodzaju tekstów. Stanowi to skądinąd potwierdzenie pewnego rodzaju automatyzmu, z jakim autorzy stosują tego typu elementy językowe.

A. Kaczmarek, Moda na anglicyzmy modowe w prasie kobiecej. W: Młodzi o języku, red. M. Kresa, Warszawa 2014, s. 106

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: modowa; modową; modowe; modowego; modowej; modowemu; modowi; modowy; modowych; modowym; modowymi formy zaprzeczone: niemodowa; niemodową; niemodowe; niemodowego; niemodowej; niemodowemu; niemodowi; niemodowy; niemodowych; niemodowym; niemodowymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • biba — O dawnym bibie (osobie)
  • lutnia — Przy dźwiękach kilku lut...
  • potańcówka — Tańczący z ortografią

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book