modowy

modowy

Definicja

modowe jest to, co dotyczy mody jako branży, działań projektantów, pokazów nowych kolekcji, modelek i modeli, domów mody itd.

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Co zgrzyta w czasopismach modowych? Niektórym użytkownikom polszczyzny zgrzyta przymiotnik modowy. Pytani deklarują, że nie lubią tego przymiotnika, choć po chwili namysłu czują się oni zmuszeni przyznać, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4807 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Obraz rozpoczyna wypadek: modelka ginie na wybiegu. Na ekranie pojawiają się projektanci, publicyści żurnali, blogger i modowi agenci próbujący wyjaśnić zagadkę tej dziwacznej śmierci. Przesłuchania zamieniają się w ironiczną spowiedź o absurdzie panującym w środowisku opartą na charyzmie pojawiających się na ekranie aktorów.

NKJP: Esensja, 2009

To, co się dzieje dzisiaj ze społeczeństwem, czyli cała ta modowa i konsumpcyjna (bo moda realizuje się głównie przez konsumpcję) hiperindywidualizacja, zmusza do zapytania o to, co trzyma ludzi ze sobą? Inaczej, jak w ogóle jest możliwe społeczeństwo zindywidualizowanych konsumentów?

NKJP: T. Szlendak, Leniwe maskotki rekiny na smyczy, 2005

Do tej grupy wyrazów zaliczyć można także anglicyzmy, których obecność w tekstach prasowych niezwiązanych z modą mogłaby zostać uznana za przejaw snobizmu językowego, jednak ich znaczna frekwencja w artykułach modowych jest swoistym elementem konstytutywnym tego rodzaju tekstów. Stanowi to skądinąd potwierdzenie pewnego rodzaju automatyzmu, z jakim autorzy stosują tego typu elementy językowe.

A. Kaczmarek, Moda na anglicyzmy modowe w prasie kobiecej. W: Młodzi o języku, red. M. Kresa, Warszawa 2014, s. 106

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: modowa; modową; modowe; modowego; modowej; modowemu; modowi; modowy; modowych; modowym; modowymi formy zaprzeczone: niemodowa; niemodową; niemodowe; niemodowego; niemodowej; niemodowemu; niemodowi; niemodowy; niemodowych; niemodowym; niemodowymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Basinger — Częsta błędna wymowa
  • abp — Zapis form odmiany
  • przysiąc — Jak odmieniać czasownik przysiąc?

Ciekawostki

  • zleźć — Dawne zlazę
  • Paryż — Pochodzenie nazwy Paryż
  • jajo — Słów parę o słowie jaje

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book