megalityczny

megalityczny

Definicja

budowle megalityczne to budowle stawiane głównie w neolicie, wykonane z ogromnych bloków i głazów skalnych, służące prawdopodobnie m.in. jako obiekty kultu religijnego lub proste obserwatoria astronomiczne; budowlami megalitycznymi były dolmeny, kromlechy i menhiry

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Fenomen powstania maltańskich zespołów megalitycznych stanowi do dziś sporą zagadkę, ponieważ na obu wyspach, Malcie i Gozo, istniały poprzednio (...) wyłącznie małe groby wycinane w skale.

menstream.pl, 13.09.2012

Konstrukcje megalityczne na terenie Polski zachowały się wyłącznie na terenach leśnych, gdzie uniknęły zniszczenia związanego z prowadzeniem działalności rolniczej. Najbardziej znane można obejrzeć w Sarnowie i Wietrzychowicach (woj. zachodniopomorskie). Po badaniach archeologicznych zrekonstruowano ich dawny kształt.
Wszystkie grobowce tego typu wpisują się w ogólnoeuropejski trend wznoszenia w V–III tysiącleciu p.n.e. olbrzymich budowli z monumentalnych bloków kamiennych. Najsłynniejszą z nich jest brytyjskie Stonehenge.

niezalezna.pl, 22.08.2017

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: megalityczna; megalityczną; megalityczne; megalitycznego; megalitycznej; megalitycznemu; megalityczni; megalityczny; megalitycznych; megalitycznym; megalitycznymi formy zaprzeczone: niemegalityczna; niemegalityczną; niemegalityczne; niemegalitycznego; niemegalitycznej; niemegalitycznemu; niemegalityczni; niemegalityczny; niemegalitycznych; niemegalitycznym; niemegalitycznymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book