mariacki

mariacki

Definicja

mariackie jest to, co dotyczy kościołów i parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny bądź jest uważane za charakterystyczne dla nich

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • maryjny
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Kiedy kardynał Stanisław Dziwisz mianował ks. Dariusza Rasia, swego dotychczasowego sekretarza, proboszczem parafii mariackiej, ten unikał rozmów z dziennikarzami. Twierdził, że musi najpierw poznać swoje nowe „gospodarstwo”. Ale teraz, kiedy zna już po imieniu każdego z 70 podwładnych, zgodził się na rozmowę.

gazetakrakowska.pl, 06.06.13

Od 1927 roku Polskie Radio dokładnie w południe emituje przed wiadomościami hejnał mariacki. Dziś po raz ostatni znana melodia będzie trwała pięć minut.

natemat.pl, 15.03.15

Ołtarz wielki Bazyliki Mariackiej w Krakowie autorstwa dłuta Wita Stwosza wymaga w nadchodzących latach przeprowadzenia gruntownej i rzetelnej konserwacji. Prace — również dzięki planowanemu dofinasowaniu SKOZK, rozpoczną się jeszcze w tym roku. Parafia Wniebowzięcia NMP w Krakowie, prawny opiekun i właściciel zabytku, po zasięgnięciu opinii specjalistów i konsultacjach zdecydowała się na rozpoczęcie procedury trzystopniowego konkursu mającego wyłonić pracownię konserwatorską, która odpowiedzialnie przeprowadzi całość prac.

mariacki.com, 06.03.15

Z ogromną radością, wdzięcznością i wzruszeniem wręczamy honorowe obywatelstwo ks. inf. Kazimierzowi Bownikowi. To wspaniały moment, aby powiedzieć: Serdecznie dziękujemy za wszystko, co ksiądz proboszcz zrobił dla nas, dla Chełma i dla całej Ziemi Chełmskiej. To dzięki trosce, inicjatywie i wytrwałej pracy ks. infułata Górka Chełmska wypiękniała. To zasługa ks. proboszcza, wyjątkowego gospodarza Parafii Mariackiej, który potrafił do swoich pomysłów i przedsięwzięć zjednywać oddane grono partnerów społecznych — powiedziała tuż przed nadaniem tytułu prezydent Chełma Agata Fisz.

lc24.h2.pl, 15.03.15

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: mariaccy; mariacka; mariacką; mariacki; mariackich; mariackie; mariackiego; mariackiej; mariackiemu; mariackim; mariackimi formy zaprzeczone: niemariaccy; niemariacka; niemariacką; niemariacki; niemariackich; niemariackie; niemariackiego; niemariackiej; niemariackiemu; niemariackim; niemariackimi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book