kurusz

kurusz (moneta)

Definicja

kurusz to moneta turecka, dawniej waluta, a od połowy XIX wieku jedna setna liry

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nowa lira dzieli się na sto nowych kuruszy (yeni kuruş — YKr), ale najdrobniejsze kurusze już wyszły z obiegu. Gdy próbowaliśmy zapłacić w sklepie z dokładnością do jednego kurusza, sprzedawcy z dziwną miną obejrzeli monetę, po czym ją nam oddali. Nawet w sieciowych supermarketach ceny są zaokrąglane do pięciu kuruszy w dół lub w górę, zgodnie z widzimisię kasjera.

turcjawsandalach.pl, 10.02.2008

Jak podaje krakowska „Gazeta Wyborcza”, zamiast polskiej pięciozłotówki można dostać bardzo podobną monetę turecką — 50 kuruszy. Nie ma się jednak z czego cieszyć — jest warta tyle, co polska złotówka.
Skąd to całe zamieszanie? Polskie 5 złotych i tureckie 50 kuruszy są bardzo podobne: zbliżone wymiary, waga i kolorystyka. W obieg zostały wpuszczone, aby oszukiwać automaty biletowe, parkometry, lodówki z napojami — czytamy.

hotmoney.pl, 03.08.2011

Dzisiaj podzielę się z Wami wrażeniami z lektury książki „Tajemnice haremów” autorstwa Jerzego S. Łątki, miesiąc temu wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie. (...)
Poznawanie świata haremów rozpoczyna się od przybliżenia historycznych uwarunkowań powstania tego zjawiska, np. w czasach początków islamu, opisów specyfiki handlu niewolnicami:
Dziewczyny nie były towarem drogim. Cena zależała od wieku i narodowości. Najdroższe były najmłodsze, nadające się do haremowej edukacji. W latach 90. XVIII wieku za 1000–2000 kuruszy można było zakupić zarówno dobrowolnie sprzedaną przez rodziców 8-letnią czerkieską dziewczynę, jak i dziesięcioletnią dziewicę (sic!) z Abisynii (...). Dla porównania — konia można było wówczas nabyć za 5000 kuruszy.

tur-tur.pl, 23.07.2015

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: kurusz; kurusza; kuruszach; kuruszami; kurusze; kuruszem; kuruszom; kuruszowi; kuruszu; kuruszy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book