Definicja
gdy ktoś w wyrażeniu równoważnym zdaniu pytajnemu mówi, że kudy jakiejś osobie lub rzeczy do innej osoby lub rzeczy, to wskazuje, że porównywane elementy dzieli olbrzymi dystans; słowo potoczne
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A swoją drogą, te amerykańskie samochody to cholerna tandeta! Wystarczy, że zawadzi jeden o drugiego i zaraz obydwa wybuchają.
Kudy im tam do polskich syrenek z lat 60.! W razie ataku na przydrożne drzewo tylko blacha się gniotła, a nawalony jak stodoła kierowca lądował w szpitalu. Bez pośrednictwa lekarza pierwszego kontaktu. Mowy nie było o pożarze!
NKJP: Metropol, 2001
W poniedziałek wieczorem na leśnej polanie w Szászrégen (Reghin w Rumunii, N 46°46’ — E 024°42’) , Andras Nagy i Zoltan Papp (na zdjęciu) znaleźli grzyba, który miał średnicę 37 cm i ważył 1150 gramów. Chociaż nie wymieniony w księgach rekordów, doświadczeni praktycy mogą wykazać, że jest naprawdę bardzo dobry zbiór. Do wzrostu tych grzybów przyczyniła się na przemian deszczowa i słoneczna pogoda.
Kudy nam do takich!? Może to jakieś mutanty po Czarnobylu czy Fukushimie?
grzybypl.blogspot.com, 19.05.2016
Jadłospis okazał się dość nieciekawy, poza pełnym wyborem słodkowodnych ryb — sielawa, sum, sandacz, lin, okoń i węgorz, nie licząc oczywiście pstrąga i karpia. Czeka się długo, ale ryby są świeże. Szkoda, że wyłącznie smażone i wędzone — nawet lin w śmietanie okazał się normalnie smażony, a na wydaniu polany gęstym, aksamitnym sosem śmietanowym z dużą ilością koperku, lekko podrasowanym majonezem. Nie było to złe, ale
kudy mu do lina w śmietanie podawanego Pod Złotym Linem w Wierzbicy koło Serocka.
NKJP: P. Bikont, Gazeta Wyborcza, 1998