kontrapas

kontrapas (dla rozwerów)

Definicja

kontrapas to pas ruchu na drodze jednokierunkowej, zwykle wytyczony dla rowerów i pozwalający na jazdę w przeciwnym kierunku niż samochody

Wariant
  • (rzadziej) kontrpas
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Kierowcy lubią parkować na drogach dla rowerów — czy to jakiś sport narodowy? — zastanawia się Napoleon Bryl, krakowski rowerzysta, który dokumentuje niezgodne z przepisami zachowania kierowców. — Sytuacja, która zdarza się regularnie: samochody wjeżdżają na kontrapas na Wielopolu, zatrzymują się i włączają światła awaryjne. Muszę ominąć pojazd, zjeżdżając na przeciwległy pas ruchu, ryzykując zderzenie z nadjeżdżającym samochodem. Takich miejsc w Krakowie jest sporo.

krakow.wyborcza.pl, 7.07.2022

Stan wiedzy rowerzystów o poruszaniu się po ścieżkach rowerowych i kontrpasach jest bardzo niski. Niektórzy rowerzyści mają problem z jazdą po kontrpasie i jadą po nim „pod prąd”.
Wszystkim rowerzystom tłumaczymy, że specjalny pas namalowany na jednokierunkowej ulicy oznacza, że rowerzyści mogą jechać „pod prąd”. Dzięki temu miłośnicy jednośladów nie jadą po chodniku, a kierowcy wiedzą, że mogą spodziewać się jadących z naprzeciwka rowerzystów.

swinoujskie.info, 12.08.2018

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy alfabetycznie: kontrapas; kontrapasa; kontrapasach; kontrapasami; kontrapasem; kontrapasie; kontrapasom; kontrapasów; kontrapasowi; kontrapasy; kontrpas; kontrpasa | pokaż wszystkie formy

formy w tabelce: 

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • KMB — KMB niepoważnie, choć z wyczuciem...
  • rzeźnik — Rzeźnik już niemodny, ale mięsko pyszne
  • wykłuć — O dawnej odmianie czasownika wykłuć

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book