sabotaż

sabotaż (fabryka, wojna)

Definicja

sabotaż w zakładzie produkcyjnym to niszczenie wytwarzanych produktów, celowo nieprawidłowe ich wykonywanie, niszczenie urządzeń; sabotaż na poziomie życia społecznego i politycznego to na przykład niszczenie sieci komunikacyjnych, wodociągowych itp.

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • destrukcja; dywersja; działalność wywrotowa; krecia robota
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W ubiegłym roku w ramach planu „Pieramoha” udało się dokonać ponad 10 aktów dywersji na białoruskich liniach kolejowych. Partyzanci wysadzali tory. Celem było uniemożliwienie transportu wojsk rosyjskich na Ukrainę. Część partyzantów została zatrzymana. Od razu zaznaczę, że chorągwie i akcje na Białorusi to dwie zupełnie różne rzeczy. Nie są ze sobą powiązane. Partyzanci, którzy przeprowadzają akty sabotażu na terenie Białorusi, nie są szkoleni za granicą. Wśród nich są różni ludzie, w tym również byli pracownicy służb. Podobnie jak w przypadku ochotników, trenujących w chorągwiach, łączy ich jedno – chęć obalenia dyktatury.

Do Rzeczy 2023, nr 13, s. 68

Ciekawostki
No to kto jest winny sabotażu? To zdumiewające, ale i częste, że słowo nowe, które narodzić się miało na początku wieku XX, nie ma jasnej, objaśnionej, pamiętanej genezy. W sensie ścisłym strukturalna etymologia jest jasna — francuskie słowo sabotage (wymawiane [sabotaż]) pochodzi od sabot ‘drewniany but, wycięty z kloca drzewa, używany przez ubogich wieśniaków francuskich i miejski proletariat przemysłowy przybyły ze wsi; drewniak, chodak’. Cząstka -age wnosi element czynnościowy. Na tym poziomie wszystko jest jasne.

Potem zaczynają się legendy leksykograficzno-historyczne.
1. Najbarwniejsza jest historia łącząca sabots z
Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: sabotaż; sabotażach; sabotażami; sabotaże; sabotażem; sabotażom; sabotażowi; sabotażu; sabotaży

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • kura — Jak się nazywa państwo znane z hodowli kur?
  • lutnia — Przy dźwiękach kilku lut...
  • ja — O formie mię

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book