komponenta

komponenta

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Niezbędna komponenta Dobrego słownika Hasła komponenta w drukowanych dawniejszych i współczesnych słownikach języka polskiego brak. Pojawiło się w dwóch ogromnych pod względem liczby haseł słownikach ortograficznych z 2001 roku („Słownik ortograficzny języka polskiego” pod red. T. Karpowicza i „Wielki słownik ortograficzno-fleksyjny” pod red. J. Podrackiego). W „Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny” pod red. A. Markowskiego (2012) zanotowano:

komponent (ten komponent, nie: ta komponenta)

Ale w internetowym „Wielkim słowniku języka polskiego PAN” w 2014 roku zamieszczono hasło komponenta jako wariant hasła komponent z informacją normatywną uznawane za niepoprawne.
Zacytujmy Piotra Müldnera-Nieckowskiego:

Tymczasem od dziesiątków lat w literaturze medycznej, plastycznej czy psychologicznej występują frazy, w których obok wyrazu komponent rodzaju męskiego spotyka się komponentę rodzaju żeńskiego. Albo autorzy i redaktorzy prac lekarskich oraz wykładowcy medycyny popełniają błąd językowy i używają formy żeńskiej zamiast męskiej, albo autorzy słownika coś przeoczyli. Prawdą okazuje się to drugie. W zebranych przeze mnie cytatach udało się prześledzić semantykę i konteksty, w których występowały obie formy. Można przyjąć za pewnik, że w drugiej połowie XX w. niezależnie od słowa komponent powstało i utrwaliło się w języku drugie: komponenta, i że ma ono inne znaczenie i zastosowanie. (Puls. Miesięcznik Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, lipiec 2011, s. 38)

Zatrzymajmy się w tym miejscu. Otóż bez wątpienia

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 3876 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

zapisz się na newsletter