jabłkowity

jabłkowity (koń)

Definicja

jabłkowity koń to taki, który ma siwą (rzadziej bułaną) maść z ciemniejszymi plamami okrągławego kształtu (przypominającymi jabłka), najbardziej widocznymi zwykle na zadzie

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dropiaty; tarantowaty
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Stanął, martwiejąc ze zgrozy, ale nim zdołał cokolwiek przedsięwziąć, z mgły wynurzyła się spieniona jabłkowita klacz, niosąca w siodle niewysoką i tęgą kobietę w męskim wamsie.

NKJP: Andrzej Sapkowski, 2002

Wiadomość o zamachu na Hartmana zaskoczyła Brygidę podczas konnej przejażdżki; poganiając jabłkowitego araba, natychmiast przygalopowała pod ratusz i prosto z siodła, w dżokejskim stroju, poszła do gabinetu kapitana.

NKJP: Witold Horwath, 2005

W jednym z boksów stał także roczny źrebak po Bursztynie i jednej z siwek. Powoli tracił ciemnawy, dziecięcy puch, stawał się jabłkowitym szpakiem.

NKJP: Teresa Bojarska, Świtanie, przemijanie, 1996

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: jabłkowici; jabłkowita; jabłkowitą; jabłkowite; jabłkowitego; jabłkowitej; jabłkowitemu; jabłkowity; jabłkowitych; jabłkowitym; jabłkowitymi formy zaprzeczone: niejabłkowici; niejabłkowita; niejabłkowitą; niejabłkowite; niejabłkowitego; niejabłkowitej; niejabłkowitemu; niejabłkowity; niejabłkowitych; niejabłkowitym; niejabłkowitymi

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • patron — Jak to się można pomylić
  • pagon — A dawniej...
  • kłamać — Pochodzenie polskiego kłamać

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book