interpelacja

interpelacja

Definicja

interpelacja to oficjalne zapytanie kierowane przez posła do rządu lub ministra, na które zobowiązani są oni odpowiedzieć w określonym czasie; interpelacją nazywa się też podobne oficjalne zapytania kierowane do władz samorządowych (np. przez radnego do prezydenta miasta), władz administracyjnych, władz jakiejś organizacji itp.

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Szef MSWiA Ludwik Dorn twierdzi, że nie odpowiedział na interpelację Katarzyny Piekarskiej w sprawie śniegu, bo zbyt późno ją dostał. Zrzuca winę na „biurokratyczny tryb”. Sprawę zlekceważonej przez rząd interpelacji z 5 stycznia, dotyczącej dachów zasypanych śniegiem, opisaliśmy przedwczoraj w „TRYBUNIE”.
Ta interpelacja trafiła do mnie w takim biurokratycznym trybie, bo przecież nie dzień, czy dwa, czy nawet tydzień po wystosowaniu. Trafiła w ostatnich dniach, zainteresuję się, dlaczego tak późno — tłumaczył wczoraj w Radiu Zet Dorn.

NKJP: Trybuna, 2006

W 1901 roku wstrząsa Europą krzyk dzieci katowanych we Wrześni tylko za to, że nie chciały się modlić po niemiecku. Jeszcze w 1886 roku Bismarck, odpowiadając w parlamencie na interpelację zarzucającą ówczesnej ustawie kolonizacyjnej nacjonalistyczną niesprawiedliwość, mówił: „Na wojnie zdarza się nieraz, że trzeba stracić z oczu zasadę równości wobec prawa. Państwo, które w walce musi zapewnić sobie byt, zarówno w czasie wojny, jak i w czasie pokoju nie zawsze jest w stanie trzymać się utartych torów”.

NKJP: Jerzy Surdykowski, Duch Rzeczypospolitej, 1989

Sieć słów wyrażenia powiązane z opisywanym (wyrazy pokrewne, kolokacje)
  • kolokacje czasownikowe lewostronne: odpowiedzieć na; odrzucić; rozpatrywać; rozpatrzyć; skierować do; składać; wnieść; wystąpić z; zapowiedzieć; zgłosić; złożyć; zwrócić się z
  • kolokacje przymiotnikowe lewostronne: kolejna; liczne; ponowna
  • kolokacje przymiotnikowe prawostronne: parlamentarna; poselska; sejmowa
  • kolokacje rzeczownikowe lewostronne: autor; przedmiot; treść
  • kolokacje rzeczownikowe prawostronne: posła; posłanki; radnych
  • kolokacje pozostałe: w imieniu; w obronie; w sprawie
  • czynność: interpelować
  • osoba: interpelant
  • przymiotnik: interpelacyjny
Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: interpelacja; interpelacją; interpelacjach; interpelacjami; interpelacje; interpelację; interpelacji; interpelacjo; interpelacjom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book