heteryk

heteryk (osoba)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dowiedzieliśmy się zatem, że najbardziej typową cechą gejów jest ich niezdolność do wierności partnerom, co przekreśla jakąkolwiek szansę na cząstkową choćby moralność. Słowom tym towarzyszyły obrazki z parady „Gay Pride” (będącej rodzajem karnawału), mające pokazać, jak wyglądają i zachowują się geje. Przebierańcy, clownada, wygłupy, prowokacje. Jednym słowem — groteskowe widowisko o proweniencji cyrkowej, wyrażające taką samą prawdę o gejach, jak pochód postaci z kreskówek w Disneylandzie o zwierzętach albo tańczący sambę podczas karnawału w Rio o heterykach. W tych pochodach nie ma miejsca na żadną prawdę. Służą one odreagowaniu emocji i popuszczeniu wodzy fantazji.
A co do wierności, od razu stanęły mi w oczach wszystkie wieczory spędzane w hotelach całego świata, a także moi koledzy, z którymi byłem w delegacjach. Przepisowe rodzinne fotki w portfelach i poszukiwanie panienek w nocnych klubach. (...) Tak czy inaczej, w zachowaniu gejów i heteryków nie dostrzegłem w kwestii wierności istotnej różnicy.

NKJP: Tomasz Raczek, Pies na telewizję, 1999

— Czasem myślę, że to w gruncie rzeczy dość dziwny związek. Więcej powinno mnie łączyć z heterykami. W końcu i mnie, i im podobają się kobiety — mówi Agnieszka, studentka anglistyki. — Ale z gejami łączy nas to, że razem jesteśmy w szarej strefie i mamy wspólne sprawy do załatwienia. Przede wszystkim ustawę o związkach partnerskich.

NKJP: Polityka, 2004

Ciekawostki
Czy heteryk to słowo obraźliwe? Opatrzyliśmy heteryka objaśnieniem, że to słowo potoczne, ale zapytano nas, czy nie jest ono obelżywe, obraźliwe, lekceważące, słowem — silnie nacechowane pejoratywnie

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1543 pozostałych ciekawostek.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • ściec — Odmiana: o formach czasu przyszłego
  • po mojemu — Poprawne użycie
  • oręż — Potrząsnąć orężem, ale jakim?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book