gospel

1. gospel (muzyka)

Definicja

gospel to styl muzyczny mający swoje korzenie w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców USA, charakteryzujący się dominacją wokalu, radosnymi tekstami o tematyce chrześcijańskiej (zwłaszcza związanej z postacią i nauką Jezusa Chrystusa) i bardzo żywiołową, spontaniczną muzyką graną przez organy elektryczne, w której miejsce jest na taniec, rytmiczne klaskanie, ruch, wyrażanie swych uczuć

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jak ugryźć gospel(s)? Gdy autorzy wydanego w 2004 roku „Słownika wyrazów obcych PWN” próbowali oddać rzeczywistość językową wyrazu gospel, zrobili to tak (dla wyjaśnienia: znaczenie pierwsze to ‘styl’, drugie — ‘pieśń’):

gospel w zn. 1: n, blm, ndm; w zn. 2: mrz, ndm, w lm także gospels, rzadziej gospels w zn. 1: n, blm, ndm; w zn. 2: -su, -sie, lm -sy, mrz

Zrozumieć z tego cokolwiek potrafi chyba tylko wytrawny czytacz zapisów słownikowych. Wyjaśnimy więc, że — po pierwsze — autorzy ci mieli generalnie rację (!), a — po drugie — w zasadzie chodzi o to, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4739 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rekonstrukcja świata retro: kapelusze z rondami, sukienki perkalowe, samochody seryjne Forda, puste zapylone przestrzenie. Następnie muzyka: film daje przegląd od jazzu do gospel pierwszej klasy, ośmieliłbym się powiedzieć, że jest to najlepszy musical sezonu.

NKJP: Polityka, nr 2269, 2000

Wydarzeniem wczorajszego wieczoru był koncert Take 6 — najlepszej wokalnej grupy świata, śpiewającej utwory z elementami swingu, gospel, a nawet rapu. Wszystko podane z mistrzowską precyzją, lekkością i humorem.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1993

 1.1. gospel (przymiotnik)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Absolwent Wydziału Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Debiutował w roku 1978 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zapis wydarzenia znajduje się na pierwszym albumie artysty Don't You Cry, na którym śpiewa utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów.

filharmonia.krakow.pl, dostęp 14.02.2018

W wieku 60 lat umarła najwybitniejsza wykonawczyni muzyki gospel Mahalia Jackson. Na jej pogrzebie 4 dni później zaśpiewała Aretha Franklin.

NKJP: Grzegorz Brzozowicz, Filip Łobodziński, Sto płyt, które wstrząsnęły światem, 2000

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy: gospel

 1.2. gospel (pieśń)

Definicja

gospel to także pieśń w stylu gospel

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • gospel song; pieśń gospel
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) stał się bohaterem Ameryki i zdobył niezachwianą pewność siebie. Dwa dni przed pojedynkiem ośmiotysięczny tłum na lotnisku wojskowym na pustyni pod Las Vegas oglądał, jak Holyfield śpiewa gospel („W Twojej obecności [Panie]”), klaszcze i wreszcie wygłasza kazanie.
Dopiero z lotniska pojechał na oficjalne ważenie. W Mirage Hotel okazało się, że Moorer osiągnął aż 100 kg, czyli o pięć więcej niż podczas zupełnie nieudanej, choć wygranej walki z Vaughem Beanem. Holyfield ważył 96 kg, o dwa mniej niż w pojedynku z Tysonem. A to oznacza, że Holyfield w czasie przygotowań nie tylko śpiewał gospel.

NKJP: Gazeta Wyborcza, 1997

Gramatyka

formy: gospel; gospel song; gospel songs

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • zaprzysiąc — Jak odmieniać czasownik zaprzysiąc?
  • mgr — Zapis form odmiany
  • oręż — Potrząsnąć orężem, ale jakim?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book