gender

1. gender

Definicja

gender to płeć kulturowa (w odróżnieniu od biologicznej), czyli determinowane przez kulturę i społeczeństwo, nabywane we wczesnym rozwoju, powszechnie akceptowane w danym społeczeństwie zachowania, normy i wartości przypisane do danej płci

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • płeć kulturowa; płeć kulturowo-społeczna; płeć społeczna
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Podsumowując, teoria gender poszerza perspektywę postrzegania ludzkiej płciowości. Pozwala dostrzec, że dla jej zrozumienia nie wystarczy zajmować się kwestiami biologicznymi, ale jest też potrzebny wzgląd na psychologię, kulturę czy nawet ekonomię. Jej oddziaływanie jest dowodem na to, że dyskurs postmodernistyczny nie zamyka się w murach uniwersytetów, a drogi jej rozwoju ukazują dużą wrażliwość teoretyków gender na rozwój różnych dziedzin wiedzy z jednej strony, z drugiej zaś — na przemiany kulturowe.

wiedzaiedukacja.eu, 06.01.15

Jest jednak raczej oczywiste, że Sosnowski nie tyle nie wie, w czym feministyczna rzecz, ile udaje, że nie wie — chcąc wciągnąć panie (damy, dziewczyny, kobiety) w pułapkę interpretacyjną, chcąc je zmusić, by uruchomiły te swoje maszynki do mielenia tekstu, wszystkie fallocentryzmy, subwersje i gendery. Dlatego pisze otwartym tekstem. Może jednak nikt nie da się złapać na tę prowokację. Nie tylko dlatego, że szyta grubymi nićmi, lecz dlatego, że Sosnowski właściwie nie oszczędza żadnej ze stron damsko-męskich relacji.

NKJP: Polityka, 2001

Ciekawostki
Ten ciastek Zapraszamy na wpis blogowy o kremówkach, napoleonkach itp. Gender w cukierniach.
Gramatyka

rzeczownik; rodzaj męskorzeczowy odmienny
lub rodzaj nijaki nieodmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: gender; genderach; genderami; genderem; genderom; genderów; genderowi; genderu; gendery; genderze

 1.1. gender studies

Definicja

gender studies to interdyscyplinarny nurt w naukach społecznych, badający role płci w społeczeństwach; budzą one kontrowersje, ponieważ m.in. zajmują się pomijaną, marginalnie traktowaną seksualnością, zmianami norm i zachowaniami „nienormatywnymi”

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • feminizm; krytyka społeczna; queer
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Gender studies jako dziedzina wiedzy wykształciły się wraz z rozwojem ruchów feministycznych w latach 70. i 80. XX wieku. Początkowo mówiono raczej o women’s studies, jako że studia te koncentrowały się głównie na sprawach wykluczenia kobiet z życia publicznego i relegowaniu ich do sfery prywatnej. Z czasem jednak zaczęto zwracać uwagę na fakt, że mechanizmy dyskryminacji działają w sposób bardziej złożony, obejmując takie kategorie jak płeć, rasa, klasa, orientacja seksualna, wiek, nie/pełnoprawność, itd. Celem gender studies jest zarówno ujawnienie procesów wykluczenia społecznego, krytyka patriarchalnych i eurocentrycznych sposobów myślenia, jak i wskazanie instrumentów, które mogłyby tej dyskryminacji skutecznie przeciwdziałać.

gender-studies.pl, 27.01.15

Z punktu widzenia organizacji nauczania stworzenie studiów gender studies wydaje się niektórym decydentom w Polsce niepotrzebne, ponieważ na różnych kierunkach i wydziałach prowadzone są już wykłady i seminaria podejmujące tematykę kulturowej kobiecości i męskości. Sama zastanawiam się nad tym, czy jest zasadne łączenie tych zajęć w jeden kierunek i wyodrębnianie go spośród reszty. Opór wobec tej inicjatywy bierze się też stąd, że potocznie gender studies kojarzy się z tematyką kobiet podejmowaną przez kobiety, mimo że w rzeczywistości są to studia dotyczące i kobiecości, i męskości.

pismozadra.pl, 27.01.15

Wypisz wymaluj teoria swoją bzdurnością dorównująca gender studies propagowanej na chama przez pseudonaukowych idiotów i idiotki, skuszonych unijną mamoną i przyzwoleniem różowo-czerwonej międzynarodówki, czego skutki obserwujemy także w Polsce.

wirtualnapolonia.com, 27.01.15

 1.2. gender

Definicja

gender to niestereotypowe, odmienne od tradycyjnych pojmowanie ról płci; słowo nieco potoczne

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Co to oznacza dla Nemo? Otóż po śmierci mamusi jego tatuś powinien zostać... nową mamusią. A sam Nemo, jako kolejnej wielkości ryba (innych błazenków w filmie nie widać), zgodnie z biologią tego gatunku powinien teraz założyć rodzinę ze swoim tatusiem. To znaczy mamusią. To znaczy żoną.
U błazenków gender rządzi.

wyborcza.pl, 07.01.15

Temat niespodziewanie pojawił się na ostatniej sesji rady miasta — Akcja Katolicka i suwalscy księża chcą, by radni przyjęli uchwałę potępiającą ideologię gender.

augustow24.pl, 06.01.15

Gramatyka

rzeczownik; rodzaj męskorzeczowy odmienny
lub rodzaj nijaki nieodmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: gender; genderach; genderami; genderem; genderom; genderów; genderowi; genderu; gendery; genderze

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • nazizmNazizm a nacyzm i wyrazy pochodne
  • pani — Pani jest wyjątkowa
  • SI — Pochodzenie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book