free jazz

1. free jazz

Definicja

free jazz to awangardowy styl jazzu rozwijany w latach 60. XX wieku w odpowiedzi na skostnienie jazzu amerykańskiego w ramach pewnych kanonicznych założeń i krytykowania tego, co poza nie wychodziło, charakteryzujący się swobodą harmoniczną, utratą wyrazistości rytmicznej i harmonicznej, kolektywną improwizacją (wymagającą wysokich umiejętności i doskonałego porozumienia), wprowadzaniem różnorodnych elementów muzycznych (np. elementów muzyki etnicznej czy nietypowych dźwięków w rodzaju zgrzytów, szmerów itp.)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na portalu Kickstarter pojawił się projekt filmu dokumentalnego w reżyserii Toma Surgala „Fire Music”. Obraz zapowiadany jest jako pierwsza poważna próba opowiedzenia filmem historii free jazzu — jednego z najbardziej innowacyjnych i najbardziej niedocenianych zjawisk w historii muzyki.

jazzarium.pl, 2015

Amerykański saksofonista i kompozytor Ornette Coleman, prekursor free jazzu, zmarł w czwartek rano w Nowym Jorku w wieku 85 lat. Gdyby nie on, jazz brzmiałby inaczej. (...) Swoją muzykę z lat 70. Coleman nazwał harmolodyczną. Była to według niego filozofia muzyki i metoda improwizacji, przekraczająca granice awangardy i free jazzu. Przyznawała ona „jednakową wagę harmonii, melodyce, szybkości, rytmowi, czasowi i frazowaniu wynikającym z wprowadzania i umiejscawiania idei”. Cechowały ją m.in. zniesienie podziału na instrument solowy i akompaniament i momentami niemal rockowa rytmika.

tvn24.pl, 11.06.2015

Za prekursora głosowego odrodzenia we free jazzie można by uznać Williama Parkera, nowojorskiego kontrabasistę, który w pierwszej dekadzie XXI wieku przeżywał jeden z najbardziej twórczych okresów w swojej karierze, wydając rocznie po kilka płyt, często w zupełnie różnych składach i konwencjach.

Artur Szarecki, dwutygodnik.com, 01.2014

1.1. free

Definicja

free to skrótowo, środowiskowo free jazz

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Tak, na fali free wypłynęło niemało miernot. Jednak z drugiej strony ten styl dorobił się artystów znakomitych, jak John Surman czy Tomasz Stańko. A gdy minęło trochę czasu, zaczął zapładniać wyobraźnię jazzmanów mainstreamu — i vice versa!

Krystian Brodacki, www2.tygodnik.com.pl, 2003

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

  • komplet — Coś jest do kompletu czy od kompletu?
  • ulica — Łączliwość: na ulicy czy przy ulicy?
  • derby — Czy derby konne się odmienia(ją)? I jakiego są rodzaju?

Ciekawostki

  • zugzwang — Pochodzenie słowa zugzwang
  • RSVP — Skrótowa odpowiedź
  • król — Karol Wielki był taki wielki... O pochodzeniu słowa król

Mogą Cię zainteresować również hasła