fetyszysta

1. fetyszysta (wiara)

Definicja

fetyszysta to ktoś, kto otacza kultem religijnym lub podobnym do religijnego przedmioty i zjawiska

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Szczep zwycięskich dotychczas wojowników i myśliwych musiał podupaść. Można powiedzieć, że poszedł w podziemie i to zaszycie się w sobie uchroniło go zapewne od ostatecznego upadku. Podziemiem stały się mniej lub bardziej tajne związki młodzieży, kierowane przez starszych wojowników oraz kapłanów fetyszystów (...)

NKJP: Arkady Fiedler, Nowa przygoda. Gwinea, 1962

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: fetyszyści; fetyszyście; fetyszysta; fetyszystą; fetyszystach; fetyszystami; fetyszystę; fetyszysto; fetyszystom; fetyszystów; fetyszysty

2. fetyszysta (seks)

Definicja

fetyszysta to ktoś, kto do osiągnięcia satysfakcji seksualnej potrzebuje oglądania lub dotykania pewnych przedmiotów (fetyszy), elementów garderoby, określonych części ciała (np. stóp) itp.

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
5 stycznia br. ktoś włamał się do jednego z domków w Przeworsku i z piwnicy skradł torbę z damską bielizną. Rodzaj łupu mógł sugerować, że sprawcą jest jakiś fetyszysta, ale kilka dni później policjanci zatrzymali 14-latka, który przyznał się do włamania i kradzieży. Chłopak wyjaśnił, że nie polował specjalnie na damskie fatałaszki, tylko licząc na zysk ze sprzedaży, porwał to, co mu wpadło w ręce.

NKJP: Życie Podkarpackie, 2005

Jestem troszkę fetyszystą. To bardzo drętwe określenie, z zimnego świata nowoczesnej medycyny, która niczego nie rozumie, a usiłuje opisać także to, co dzieje się między ludźmi. Myślę o twoich stopach. Czy mogłabyś mi przysłać zdjęcie Twojej stopy? Najważniejsza jest kostka i harmonia kształtów.

NKJP: Anna Nasiłowska, Historie miłosne, 2009

James Joyce zdradzał silne objawy tego, co zwykliśmy nazywać masochizmem. Chcąc cierpieć, co w jego mowie nazywało się „chęć poznania prawdziwego życia”, namawiał swoje kochanki, żeby sypiały też z innymi mężczyznami. Był też fetyszystą, ze szczególną skłonnością do bielizny, a ściślej kobiecych majtek. Nosił zawsze przy sobie desusy swojej wieloletniej flamy Nory Barnacle.

NKJP: Cosmopolitan, 2000

Najsympatyczniejsi zatem wydają się chyba mali fetyszyści. Ci, którzy lubią na kobiecie koronkową bieliznę czy pończochy na pasku. Często też buty na szpilkach. Nie ma z nimi kłopotu, a zamiłowanie do fatałaszków to domena także kobiet. Czyż nie jest przyjemnie ubrać się seksownie dla swojego mężczyzny? Nieco inaczej sprawa przedstawia się z tzw. dużymi fetyszystami. Dlaczego? Bo tym panom nie potrzeba już kobiety. Im wystarczą do miłości tylko czarne szpilki...

NKJP: Trybuna Śląska, 2004

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: fetyszyści; fetyszyście; fetyszysta; fetyszystą; fetyszystach; fetyszystami; fetyszystę; fetyszysto; fetyszystom; fetyszystów; fetyszysty

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • wymowa — Opaczna wymowa
  • OMG — Pochodzenie wyrażenia OMG
  • Pontanus — Niejednemu pisarzowi Pontanus

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book