facylitacja

facylitacja

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Jeśli wiecie, co to znaczy — używajcie! Jak widać, nie pokusiliśmy się o sformułowanie definicji facylitacji. Termin ten ma wiele (wyjątkowo dużo!) różnych rozumień, a Dobry słownik nie jest encyklopedią analizującą dziesiątki definicji homonimicznych terminów w perspektywie różnych dyscyplin naukowych. Ale

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4385 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Od dłuższego czasu prowadzę przyjacielsko-merytoryczne spory na temat nazwania prowadzonych przeze mnie szkoleń. Okazuje się, że taki rodzaj pracy warsztatowej można nazwać facylitacją. Oficjalna definicja facylitacji, mi najbliższa, pochodzi z książki Rogera Schwarz’a — „The Skilled Facilitator” i brzmi: „Facylitacja grupy to proces, w którym osoba zaakceptowana przez wszystkich członków grupy, która jest niezależna i neutralna w stosunku do grupy oraz nie posiada prawa podejmowania decyzji, diagnozuje i prowadzi proces pracy grupy tak, aby:
• pomóc grupie zidentyfikować i rozwiązywać problemy
• wspierać procesy podejmowania wartościowych decyzji,
• podnieść efektywność pracy grupy i każdego jej członka.”

hrstandard.pl, 23.04.2015

Ewolucja działań organizacyjnych w grze stanowi przejaw poszukiwania coraz lepszych rozwiązań pozwalających wykorzystać efekt synergii. Synergia w zespołowej grze sportowej stanowi wg Panfila „ekwifinalny układ zależnych efektów ułatwiających (facylitacja) oraz umożliwiających (organizacja) osiąganie celów gry”. Jest to tzw. synergia zewnętrzna, a poziom jej przejawiania determinują dyspozycje graczy, które są od siebie zależne, tworząc ekwifinalne układy dyspozycji synergizujących.

NKJP: Halina Zdebska, Istota i wartości zespołowych gier sportowych, 2008

Media lokacyjne łączą urządzenia, użytkowników i miejsca w sieci zależności i przepływów, które wykraczają poza przestrzeń wirtualną i w sposób konkretny odnoszą się do przestrzeni materialnej. Stanowić będą przedmiot poniższych analiz ze względu na swoją integracyjną i hybrydyczną naturę i duży potencjał rozwoju. W odróżnieniu od mediów stacjonarnych, media mobilne wyróżniają się właśnie afordancjami i facylitacjami związanymi z lokalizacją. Jak zauważa Barbara Scifo (2012), w społecznym użyciu komunikacji mobilnej i usług lokalizacyjnych zachodzi raczej ciągłość niż nowatorstwo i dyskontynuacja społeczno-kulturowa.

kulturaihistoria.umcs.lublin.pl, 31.01.2014

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • obrosnąć — Warianty: obrosnąć czy obróść
  • musli — Warianty: musli, müsli czy muesli
  • spośródSpośród, a nie z pośród

Ciekawostki

  • ę — Dlaczego nosowe [e] to ę (e z ogonkiem), a nosowe [o] to ą (a z ogonkiem)
  • brydżBrydż a bridż i wyrazy pochodne
  • część mowy — Odsłonili tajemmnice części mowy

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book