clipart

clipart (komp.)

Definicja

clipart to obrazek lub symbol, zwykle prosty, o wyrazistych kolorach, ilustrujący jakiś prosty obiekt lub zjawisko, dostępny w programie komputerowym lub na stronie internetowej, którego można użyć w tworzonych w tym programie dokumentach; cliparty obecne były np. w pakietach Office sprzed 2010 roku

Wariant
  • (rzadko) klipart
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • emotikon; grafika; ikonka; obrazek; piktogram; rysunek
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Na kartach narysowane są różne symboliczne przedmioty: plastikowa butelka po wodzie, kartki papieru, gazety, szklane słoiki, obierki od warzyw, skorupki od jajek, skrzywione gwoździe, opakowanie od śmietany, zwiędnięte kwiaty. Karty możemy przygotować sami — rysunki mogą być wykonane przez nas lub możemy wykorzystać gotowe cliparty. Warto je zafoliować, wtedy będziemy mogli wykorzystywać je wielokrotnie.

Ewa Kiezik-Kordzińska, Czy śmieci to problem? Edukacja ekologiczna w nauczaniu początkowym, 2009, s. 48

Z tych powodów kliparty Office’a były rozpowszechniane jako WMF. Instalowano je domyślnie. W czasach, gdy „znalezienie obrazka w Internecie” było trudne lub niemożliwe (...), użycie grafik z domyślnej biblioteki klipartów było nagminne. Trudno mieć o to pretensje, bo nie było innego wyjścia. Galerie dodatkowych klipartów były nawet sprzedawane jako oddzielny produkt na CD. Często były one tworzone w tym samym stylu, co te z pakietu Office.
Z nadejściem Internetu kliparty zestarzały się w mgnieniu oka. Ich niewyszukany, acz charakterystyczny styl, kicz lub inna artystyczna nędza i klimat rodem z poprzedniej epoki sprawiały, że ozdabiany nimi dokument natychmiast tracił w oczach odbiorców. Wydawał się wręcz krzyczeć „niniejsze dzieło stworzyła osoba bez wyobraźni i jego reszta jest prawdopodobnie tak samo nudna i niewyszukana jak jej życie”.

Kamil J. Dudek, dobreprogramy.pl, 17.03.2022

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy alfabetycznie: cliparcie; clipart; cliparta; clipartach; clipartami; clipartem; clipartom; clipartów; clipartowi; clipartu; cliparty; kliparcie | pokaż wszystkie formy

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • dzięki — O historii wyrazu dzięki
  • zombie — Skąd faktycznie brali się zombie
  • kajzerkaKajzerka w „Milionerach” i w sądzie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book