churro

churro

Definicja

churros to pączkopodobne w smaku i sposobie przygotowywania tłuste pałeczki, będące tradycyjnym słodkim przysmakiem hiszpańskim, zjadanym samodzielnie (posypanym cukrem) lub z zamaczaniem w filiżance czekolady; w Hiszpanii i niektórych krajach Ameryki Łacińskiej churros sprzedawane są w cukierniach, w wyspecjalizowanych budkach oraz na ulicy przez przydrożnych handlarzy

Wariant
  • (rzadziej) churros
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • chrust; faworek
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Rose zażądała, żebym stanęła w kolejce po porcję churros, którą zamierzała zjeść z kieliszeczkiem likieru anyżowego. Doszło nawet do tego, że swoją prośbę zakończyła słowami: „Dziękuję Ci, Fio”.
(...)
Churros można kupić w dwóch rozmiarach, długie kiełbaski do maczania w czekoladzie i krótsze. Wybieram dłuższe i zanoszę Rose razem z likierem anyżowym w papierowym kubku.
(...)
Wkładam sobie do ust churro, chrupkie, oleiste, posypane cukrem. Nic dziwnego, że podczas pobytu w Hiszpanii moje ciało rozciągnęło się na wschód i zachód.

Deborah Levy, Gorące mleko, tłumaczenie Tomasz Bieroń, 2017

Gramatyka

rzeczownik; rodzaj nijaki nieodmienny
rzadziej rodzaj męskozwierzęcy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: churro; churros; churrosa; churrosach; churrosami; churrosem; churrosie; churrosom; churrosów; churrosowi; churrosy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book