bar micwa

bar micwa (uroczystość)

Definicja

bar micwa to żydowska uroczystość odbywająca się zwykle w pierwszy szabat po ukończeniu przez chłopca 13 lat, w czasie której, nauczony hebrajskiego języka i pisma, wzywany jest on po raz pierwszy do odczytania fragmentu Tory oraz wygłoszenia do niej komentarza, po czym uznawany jest za dorosłego; od tego momentu jest odpowiedzialni za swoje czyny w oczach społeczności i wobec Boga, może brać pełny udział w uroczystościach religijnych odbywających się w synagodze

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Częsty błąd

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4960 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • bierzmowanie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Po uroczystościach religijnych odbywa się przyjęcie dla całej rodziny. Niemal wszystkie restauracje w Jerozolimie mają w swojej ofercie menu przygotowywane specjalnie na uroczystości bar micwy. Są to bardzo radosne, rodzinne przyjęcia, chłopiec otrzymuje życzenia i prezenty od całej rodziny.

zeszytpodrozny.blogspot.com, 13.05.2017

Bruce Feiler, żydowski pisarz, po dwudziestu pięciu latach tak opisał swoją bar micwę. „Był rześki niedzielny poranek. Miałem na sobie nowy granatowy garnitur. Padało jasne światło, kiedy podniosłem zwój Tory. Po wyrecytowaniu krótkiej modlitwy ścisnąłem srebrną wskazówkę w dłoni, zwróciłem się w kierunku rabina i zacząłem recytować w urywanej, niepewnej hebrajszczyźnie: Wojomer Haszem el-Awramlech-lecha... Pan rzekł do Abraham: «Wyjdź». Nagle przestałem się denerwować. Kiedy stałem ze wzrokiem uniesionym nieco ponad głowami ludzi, tak jak uczyła mnie matka. Mój nowy garnitur nagle przestał istnieć, wydawać by się mogło, że całe moje ciało wyparowało, kiedy otworzyłem usta i w jednej chwili stałem się tylko głosem”.

deon.pl, 11.12.2009

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • — Kiedy (nie) używać
  • zombi — Jeszcze o odmianie rzeczownika zombi
  • Bieszczady — Odmiana: Bieszczad czy Bieszczadów?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book