Rom

Rom (osoba)

Definicja

Romowie to grupa etniczna zróżnicowana językowo, zamieszkująca różne państwa świata (głównie wschodnią i centralną Europę oraz Bałkany), ale spojona silnym poczuciem wspólnoty, tradycją i zwyczajami kulturowymi

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • Sinto
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— To jakiś koszmar, przykład na to, jak łamie się konstytucyjne prawa człowieka i obywatela, zmuszając go do życia w etnicznym getcie tylko dlatego, że jest Romem — zauważa Roman Kwiatkowski. — Owszem, Rom jest Romem, nie da się tego ukryć. Ale jest także, a może przede wszystkim, Polakiem.
Pomysł z przesiedleniami nie wypalił, bo państwo nie dało pieniędzy. Jerzy Mól ma jednak nadzieję, że w najbliższych latach wszystkich limanowskich Romów uda się osadzić w blokach. Nowych, częściowo sfinansowanych przez Limanową. Z daleka od siedzib „białych”.
– Chcemy naszych Romów osiedlić na terenie, na którym nie będą się więcej z innymi kłócić — precyzuje asystent. — Musimy dbać o spokój naszych mieszkańców. Nie możemy tworzyć bezmyślnie kolejnych gniazd niepokoju.

Anna Szulc, polska.newsweek.pl, 16.09.14

Dlaczego Romowie wciąż żyją w biedzie w Europie Wschodniej? Czy są biedni, ponieważ są dyskryminowani, czy też są dyskryminowani, ponieważ są biedni? Nie lubią pracować, dopuszczają się przestępstw, a może są mniej inteligentni od innych? Takie pytania — choć najczęściej zadawane półgłosem — padają często. Odpowiedź oczywiście jest znana: „typowi Romowie”. Długoletni korespondent na Bałkanach, Norbert Mappes-Niediek, bada fakty i dochodzi do zaskakujących wniosków. Jednocześnie poddaje zasadniczej krytyce politykę europejską wobec Romów i wspieraną przez nią Gypsy industry oraz wskazuje drogi alternatywne. Największym osiągnięciem Norberta Mappesa-Niedieka jest to, że postawionemu na głowie problemowi Romów przywrócił właściwą perspektywę.

wuj.pl, 30.06.15

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • wendeta — Pisownia: vendetta, wendetta czy wendeta?
  • bestseller — Odmiana: tego bestsellera czy bestselleru?
  • kajdany — Odmiana: kajdan czy kadanów?

Ciekawostki

  • do czysta — Skąd taka forma
  • zadufany — O słowie zadufały (przez „ł”)
  • unikalny — Co może znaczyć unikalny...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book