NKWD

NKWD

Definicja

NKWD to organ administracji państwowej w sowieckiej Rosji (powołany przez Lenina w 1917 roku) i ZSRR (do 1946 roku, wtedy przekształcony w Ministerstwo Spraw Wewnętrznych), będący centralnym organem władz bezpieczeństwa, a znany głównie jako policja polityczna (w rękach Stalina narzędzie terroru i ludobójstwa — masowe mordy, czystki, obozy koncentracyjne, zsyłki, deportacje)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Bohaterstwo żołnierzy AK było doceniane przez Rosjan. Mimo to idące w ślad za Armią Czerwoną oddziały NKWD dokonywały aresztowań większości akowskiej kadry oficerskiej oraz przedstawicieli władz cywilnych. Razem z oficerami w obozach osadzono tych żołnierzy, którzy odmówili wstąpienia do armii gen. Berlinga. Część oddziałów AK — widząc poczynania NKWD — zdecydowała się wycofać na zachód, w stronę Warszawy.

NKJP: Alicja Dybkowska, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn, Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności, 1994

Zasadniczo jednak polskie podziemie w starciu z NKWD stało na przegranej pozycji. Nie tylko ze względu na dysproporcję sił, lecz także ze względu na perfidne metody stosowane przez wroga. Bardzo często oddziały NKWD przebierały się za oddziały podziemia, stosowały prowokacje i mordowały ludność, aby zohydzić „wyklętych” w oczach lokalnych społeczności.

NKJP: Leszek Pietrzak, 28.01.2016, uwazamrze.pl

Ciekawostki
Pochodzenie nazwy NKWD Nazwa ta pochodzi od
Gramatyka

rzeczownik rodzaj nijaki nieodmienny

formy w tabelce: 

formy: NKWD

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • brzeg — O dawnej formie brzega
  • jazz — O usilnym polszczeniu jazzu i słów pochodnych
  • Getsemani — Etymologia nazwy Getsemani

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book