Medziugorie

Medziugorie (miasto)

Definicja

Medziugorie to miejscowość w Bośni i Hercegowinie, położona 25 kilometrów na na południowy zachód od Mostaru, słynna z objawień z początku lat 80. XX wieku (kilkorgu miejscowym dzieciom miała ukazywać się Maryja), trwających potem przez kilkadziesiąt lat, przez co stała się miejscem kultu maryjnego i licznych pielgrzymek (choć objawienia nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół katolicki)

Wariant
  • (częściej, ale wg niektórych niepoprawnie) Medjugorie
  • Medziugorje
  • Medjugorje
  • (rzadko) Međugorje
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Pisownia pełna cudów Doprawdy trudno o nazwę zapisywaną w tylu różnych wariantach. Na dodatek za tymi wariantami stoją pewne argumenty. Zanim jednak przyjrzymy się temu wszystkiemu nieco bliżej (tylko „nieco”, gdyż nie chcemy robić z tej porady niestrawnej analizy lingwistycznej) powiedzmy na początku, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4958 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— Istniejący w Medjugorju kult Maryi Królowej Pokoju jest poprawny — mówi abp Henryk Hoser, wizytator apostolski w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”.
— To wynik troski Stolicy Apostolskiej o rozwijającą się sytuację duszpasterstwa w Medjugorju. Mamy tu do czynienia ze światowym wymiarem pielgrzymowania, rocznie odwiedza tę niewielką miejscowość w Bośni aż 2,5 mln pielgrzymów. Te osoby potrzebują wsparcia duszpasterskiego. Po prostu owce potrzebują pasterzy... — tłumaczył hierarcha, odnosząc się do decyzji papieża Franciszka, według której można organizować oficjalne pielgrzymki.
— Dotychczas wierni sami organizowali wyjazdy do Medjugorja. Jeśli byli z nimi księża, to po prostu im towarzyszyli, lecz oficjalnie nie mogli pielgrzymek organizować.

fronda.pl, 16.07.2019

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • HTML — Pochodzenie słowa HTML
  • doula — Pochodzenie wyrazu doula
  • eklektyzm — A dawniej...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book