Mazowszanin

Mazowszanin

Definicja

Mazowszanie to plemię słowiańskie zamieszkujące dawniej Mazowsze; dziś Mazowszaninem nazywa się również współczesnego mieszkańca tych ziem (zwłaszcza mieszkańca województwa mazowieckiego)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— A jeśliby zapytać go o przynależność państwową?
— Wtedy padłaby nazwa dzielnicy, czyli jeden powiedziałby, że jest Ślązakiem, inny, że Mazowszaninem itp. Drążeni dalej, mogliby odpowiedzieć, że są mieszkańcami ziem należących do rodu panów polskich, bo wtedy Piastami ich nie nazywano, czy należą do Korony Polskiej.

NKJP: Dziennik Polski, 2002

Mieszkańcy Mazowsza mylą wojewodę z marszałkiem województwa, a 2 proc. uważa, że regionem rządzi premier. Takie są wyniki sondażu, który miał pokazać, co Mazowszanie wiedzą o województwie i jakie są ich oczekiwania. Przeprowadzone po raz pierwszy w kraju badania społeczne objęły mieszkańców Radomia, Płocka, Siedlec, Ciechanowa i Garwolina. (...)
Badanie przeprowadzone na zlecenie samorządu mazowieckiego przez firmę Millward Brown SMG/KRC wykazało, że zaledwie niespełna 10 proc. Mazowszan interesuje się sprawami województwa. Nic więc dziwnego, że niewiele wiedzą na temat działania urzędu marszałkowskiego.

NKJP: Tygodnik Ciechanowski, 2007

Pozostały pytania, wątpliwości językowe? A może brakuje Ci czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
sprawdź pełną ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła