Kulturkampf

Kulturkampf

Definicja

Kulturkampf to określenie na prowadzoną w latach 1871–1878 przez kanclerza Ottona von Bismarcka politykę antykatolicką, zmierzającą do podporządkowania państwu Kościoła katolickiego, ograniczenia wpływów papieskich i zachowanie „czystości” kultury niemieckiej; Kulturkampf na ziemiach polskich wiązał się z nasileniem germanizacji, co zrodziło silny opór ludności polskiej i jej zjednoczenie w pokojowej walce z niemczyzną

Wariant
  • (rzadko) kulturkampf
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Ortografia: Kulturkampf czy kulturkampf? Chyba wszystkie słowniki ortograficzne podają tylko kulturkampf. Tego typu słowniki powinny rozstrzygać kwestie pisowni, ale cóż to za rozstrzygnięcie, gdy całkowicie jest sprzeczne z uzusem. Trzeba to wyjaśnić.
Pisownia małą literą, jak sądzimy, miałaby wynikać z tego, że

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4737 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) Także w parlamencie zyskali Polacy teraz potężnego sojusznika w partii katolickiej — Centrum, prowadzącej opozycję przeciw Bismarckowi. Dla sprawy polskiej kończył się Kulturkampf bilansem dodatnim; ubocznym jego następstwem było dalsze umocnienie się wpływów Kościoła na polskie życie publiczne w tej dzielnicy.
Już pod koniec lat siedemdziesiątych Bismarck szukał sposobu wycofania się z kłopotliwego zatargu. Nie żywił zaufania do swych sojuszników liberałów, zmierzających do narzucenia mu rządów parlamentarnych; bardziej niebezpiecznymi, w porównaniu do opornych księży, zdawały mu się: socjaldemokracja i związki zawodowe. W tej sytuacji doszło do kompromisu między II Rzeszą i Leonem XIII. Ustawodawstwo Kulturkampfu zostało odwołane lub złagodzone. W zamian za to partia Centrum zbliżyła się do rządu (...)

NKJP: Stefan Kieniewicz, Historia Polski 1795-1918, 1968

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy alfabetycznie: kulturkampf; Kulturkampf; kulturkampfach; Kulturkampfach; kulturkampfami; Kulturkampfami; kulturkampfem; Kulturkampfem; kulturkampfie; Kulturkampfie; kulturkampfom; Kulturkampfom | pokaż wszystkie formy

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • co zacz — Pochodzenie
  • ciul — Pochodzenie wyrazu ciul
  • sztokfisz — Pochodzenie wyrazu sztokfisz

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book