Końskie

Końskie (miasto)

Definicja

Końskie to miasto w środkowej Polsce, położone około 50 kilometrów na północ od Kielc

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
W domu Zuzia Stempowska. Przyjechała Nysą z dwoma woźnymi, z których jeden szoferował. Ochoczość zabrania wszystkiego, co tylko się dało - przeszło wszystko, co karykaturzysta by przesadnego mógł zrobić. Powiedziałam, że małe są szanse, aby w Końskich mogła sprzedać książki naukowe w obcych językach. Nic. Pakowała do worków — coś osiem worków.

NKJP: A. Kowalska, Dzienniki 1927–1969, 2008

Wyznaczony został do pułku piechoty liniowej. Jeszcze przez dwa dni wąchał smrody w gromadzie rekruckiej, w kazamatach na placu Saskim, po czym odstawiony został wraz z kilku innymi do Końskich, miasteczka, w którym ten pułk stał garnizonem.
W ślad za nim poszło takie pismo poufne do dowódcy pułku: „Z rozkazu Jego Cesarzewiczowskiej Mości... odsyła się Kazimierza Deczyńskiego na żołnierza do pułku dowództwa Pana Pułkownika z poleceniem, abyś miał pilne baczenie na tegoż, gdyż znany jest wyższej władzy z burzliwego umysłu...” Podpisany był generał piechoty Potocki.

NKJP: L. Kruczkowski, Kordian i cham, 1932

W większości trafili do Armii Krajowej pełniąc w organizacji różne funkcje. Niektórzy kontynuowali jednak walkę zbrojną rozpoczętą pod dowództwem „Hubala". Franciszek Głowacz zaraz po demobilizacji oddziału utworzył oddział partyzancki, złożony w większości z hubalczyków. Z powodzeniem walczyli w lasach koło Końskich, Przysuchy, Przedborza i Szydłowca. Sam poległ w walce dopiero w roku 1942.

jodla.org.pl, 6.07.2020

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • helikopter — Co lepsze: helikopter czy śmigłowiec?
  • zemrzeć — O odmianie i użyciu form
  • Fansipan — O zapisie nazwy najwyższego szczytu Wietnamu

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book