Jedwabny Szlak

Jedwabny Szlak

Wariant
  • jedwabny szlak
Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Ortografia starego i nowego Jedwabny Szlak jako droga handlowa nie był jednoznacznie wytyczony, bardziej istniał jako system dróg handlowych.

Zamieszkały i pracujący przez wiele lat w Chinach Georg F. Hirth, autor klasycznej już dziś pracy z 1885 r. o kontaktach handlowych i kulturalnych między Wschodem i Zachodem, jako pierwszy Europejczyk przetłumaczył najważniejsze informacje na ten temat z chińskich historii dynastycznych, nigdzie jednak nie odnotował terminu xichouzhilu (jedwabny szlak). Po raz pierwszy określenie to znajdujemy dopiero w dziele innego niemieckiego geografa Ferdinanda von Richthofena, wydanym dwa lata później. Dziś badacze europejscy podkreślają przede wszystkim fakt, że Richthofen nie mówił w swym dziele o pojedynczym Jedwabnym Szlaku, lecz świadomie stosował liczbę mnogą. Hermann Parzinger pisze w związku
z tym, że Richthofen: „wybrał liczbę mnogą, będąc w pełni przekonanym, że nie obejmowała ona pojedynczego szlaku, lecz szerokie rozgałęzienia oraz starożytną transkontynentalną sieć transportową i komunikacyjną”. (Edward Kajdański, Jedwabne szlaki i inżynier Kazimierz Grochowski, Gdańskie Studia Azji Wschodniej, 2015/7, s. 16)

Być może dlatego jego

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4829 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • wataha — Wataha wilków, a każdy wilk w tej...
  • sic — Użycie słowa sic
  • zostać — Jaka jest różnica między stać się kimś a zostać kimś?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book