Dziadek Mróz

Dziadek Mróz

Definicja

Dziadek Mróz to postać z folkloru rosyjskiego, wręczająca prezenty w Nowy Rok, w czym może mu pomagać jego wnuczka Śnieżynka; Dziadek Mróz przedstawiany był zwykle jako jako krępy, siwy starzec z długą brodą, ubrany w długi czerwony lub srebrny kożuch i futrzaną czapkę, podpierający się kosturem, podróżujący saniami zaprzężonymi w trójkę koni; w Polsce w czasach rządów komunistów obchody noworoczne z jego udziałem miały zastępować tradycje bożonarodzeniowe i Świętego Mikołaja

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • Gwiazdor; Święty Mikołaj
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Białoruski Dziadek Mróz w ostatnie dni przed okresem świątecznym, gdy do jego rezydencji zaczynają ściągać tłumy dzieci, otrzymuje bardzo dużo listów – z Białorusi, ale także Rosji, Ukrainy, Niemiec, Kazachstanu, Chin i innych państw. (...) Dzieci proszą z reguły o zabawki, tablety i konsole do gier, a dorośli — o telewizory, odkurzacze i samochody. Są jednak również tacy, którzy proszą o nową pracę, męża, pieniądze.

belsat.eu, 13.12.15

Jak wygląda taka uroczystość? Dziadkowie Mrozowie i inne świąteczne postacie zbierają się w miejscowości Chanty-Masyjsk na Syberii.

wp.pl, 10.12.08

Święty Mikołaj po chwili zapytał ich: — A kto wy jesteście? Jeden z nich odpowiedział: — My jesteśmy Mikołajki! — Nie rozumiem, co mówisz? — święty Mikołaj nie znał takiego słowa „mikołajki”. — My jesteśmy Mikołajki — powtórzył ten sam. — Jakie Mikołajki? A jeden z aniołków wyszeptał do świętego Mikołaja: — Przedtem to one były Dziadki Mrozy.

malinski.pl, 23.12.15

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • chicagowski — O innych wariantach: czikagowski, szikagowski, chicagoski
  • brzytwa — Odmiana: brzytw czy brzytew
  • Sewastopol — W kierunku Sewasto...

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book