SI Zbiorczo o interpunkcji w kontekście jak
O przecinku przed jak, w pełnym dostępie dla każdego

1. Gdy słowo jak wprowadza zdanie podrzędne (lub równoważnik zdania stojący na pozycji zdania podrzędnego), stawiamy przed nim przecinek. Jest ono wtedy nieraz bliskie innym spójnikom czy zaimkom względnym. Por.
(1) Zygmunt poczuł, jak łzy nabiegają mu do oczu. (NKJP: Mariusz Sieniewicz, Czwarte niebo, 2003)
(2) — Kiedy to było! — zawołał Muller. — Ile już lat, jak Biernat w grobie leży. (NKJP: Andrzej Szczypiorski, Początek, 1986)
(3) Jeśli nie była Najpiękniejszą Kobietą Świata w sensie ścisłym, to należała do pierwszej dziesiątki najpiękniejszych kobiet świata, a jak nie do dziesiątki, to do setki — szczegóły bez znaczenia; była olśniewająca w sensie planetarnym. (NKJP: Jerzy Pilch, Moje pierwsze samobójstwo i dziewięć innych opowieści, 2006)
(4) — Odezwij się, jak będziesz w Nowym Jorku. (NKJP: Krystyna Boglar, Zobaczysz, że pewnego dnia…, 1996)
W (1) jak jest bliskie że, w (2) — odkąd, w (3) — jeśli, a w (4) — gdy. O interpunkcji w kontekście jak znaczącego gdy piszemy obszernie w artykule Takie jak jak gdy.

2. O przecinku przed jak porównawczym piszemy tutaj Staroświecka jak przecinek autorka paru wierszy. Osobny artykuł zawiera opis stawiania przecinka przed jak = niż, zob. Trzy literki równe trzem literkom.

3. I z porównaniami, i ze zdaniami podrzędnymi związane jest jak uwikłane w tak jak. Obszerny opis tych sytuacji zawiera artykuł To tak jak tamto.

4. Osobny opis dotyczy fraz jak trzeba, jak należy i jak może, zob. Jak trzeba, to trzeba?, Stawiaj przecinki, jak należy, Stawiaj przecinki, jak możesz.

5. I jeszcze jeden artykuł, na temat konstrukcji zwał(,) jak zwał i jak zwał(,) tak zwał, zob. Jak się zwał ten znak interpunkcyjny?.

To tylko próbka tego, do czego mają dostęp
posiadacze abonamentu Pro.

Zyskaj dostęp do wszystkich 215 artykułów Słownika interpunkyjnego.
sprawdź
newsy, porady + e-book