Reguła nr 156 w Kompendium dobrej polszczyzny

156 Nazwy okręgów administracyjnych
jaką literą (geografia), w pełnym dostępie dla każdego

Nazwy okręgów administracyjnych, współczesnych i historycznych, wyodrębnionych w strukturach państwowych lub kościelnych, piszemy małą literą, np.
województwo małopolskie, gmina lubelska, powiat grodzki gdański, ziemia dobrzyńska, ziemia łęczycka, marchia brandenburska,
patriarchat moskiewski, archidiecezja krakowska, diecezja legnicka, dekanat trójmiejski.

Uwaga 1: przymiotniki zapisywane w powyższych wyrażeniach od małych liter mogą wystąpić w nazwach własnych na przykład instytucji i wtedy będą pisane od wielkich liter (zob. regułę jaką literą (działalność ludzka): indywidualne nazwy instytucji i organizacji). Porównaj:
województwo warmińsko-mazurskie, ale Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurska Rada Wojewódzka SLD.

Uwaga 2: niektóre nazwy marchii bywają pisane wielkimi literami (czynią tak historycy i onomaści w publikacjach). Ortograficzny status danej marchii bywa więc pograniczny, tak jak pograniczny bywa jej status geograficzny. Otóż im bardziej konkretna marchia była zbliżona do organizmu państwowego, a nie do prowincji danego państwa, tym częściej jej nazwę zapisuje się od wielkich liter (Marchia Wschodnia, Marchia Brandenburska. Nowa Marchia, Marchia Łużycka). Pisownię tę należy akceptować.

Uwaga 3: oficjalne jednostkowe nazwy własne kościelnych jednostek administracyjnych zapisujemy od wielkich liter (z wyjątkiem spójników, przyimków i skrótów wewnątrz tych nazw), np.
Prowincja św. Maksymiliana Marii Kolbego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Gdańsku,
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie,
Parafia Rzymskokatolicka pw. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Wołczynie.
To tylko próbka tego, do czego dostęp mają
użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.
Zyskaj dostęp do wszystkich 391 reguł językowych.
zamów
newsy, porady + e-book