144 Nazwy dni tygodnia
jaką literą (czas), w pełnym dostępie dla każdego

Nazwy dni tygodnia piszemy małą literą.

Tak czynimy też w wyrażeniach typu:

  • trzecia niedziela wielkiego postu (lub trzecia niedziela Wielkiego Postu, por. regułę jaką literą (czas): nazwy okresów kalendarzowych),
  • pierwsza niedziela adwentu (lub pierwsza niedziela Adwentu),
  • czternasta niedziela zwykła,
  • druga niedziela wielkanocna.

Wyżej zapisane liczebniki porządkowe można też zapisywać liczbowo, np. 2. niedziela wielkanocna, II niedziela wielkanocna.

Podstawowymi wyjątkami są:

Jeśli rzeczownik niedziela łączy się trwale z nazwą święta (święto zawsze przypada w ten dzień tygodnia), wtedy piszemy go wielką literą w tej nazwie, np. Niedziela Miłosierdzia Bożego.

Do wyjątków nie należą nazwy dni tygodnia związane z historycznymi wydarzeniami, zwykle nieszczęśliwymi i określanymi przymiotnikiem czarny. W Krakowie była na przykład 6 sierpnia 1941 roku czarna niedziela (można też zapisać „czarna niedziela”), kiedy wyłapywali młodych ludzi (masowe aresztowania). W 1929 roku był czarny wtorek, choć napisano tak również o 7 kwietnia 2020 r. w Wielkiej Brytanii w związku z dużą liczbą ofiar koronawirusa. A czarny czwartek miał miejsce w 1970 r. w Trójmieście.

Duża litera nie jest dla tych wyrażeń wykluczona, zwłaszcza gdy piszemy w tonacji wzniosłej i heroicznej, ale nie należy przesadzać z emfazą.

To tylko próbka tego, do czego dostęp mają
użytkownicy pełnej wersji Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do wszystkich 427 reguł językowych.
sprawdź
newsy, porady + e-book