wyszczepić

wyszczepić (szczepienia)

Definicja

jeśli ktoś wyszczepił jakąś grupę osób, to zaszczepił je wszystkie

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • zaszczepić
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Myślę, że będziemy widzieć efekt szczepionki, gdy wyszczepimy 20–30 proc. populacji — powiedział zachodniopomorski konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Zaznaczył, że najważniejsze jest szczepienie osób starszych, które najciężej przechodzą COVID-19.

naukawpolsce.pap.pl, 24.12.2021

— Okręgowy Sąd Lekarski przyjrzał się sprawie naruszenia zasad Komisji Etyki Lekarskiej przez kobietę z Wielkopolski. Lekarka informowała opiekunów dzieci o możliwych zagrożeniach występujących po szczenieniu, które były niepoparte dowodami naukowymi. Robiła to w taki sposób, że opiekunowie dzieci odstępowali od ich szczepienia — powiedziała Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie w „Menedżerem Zdrowia”. Lekarka była na tyle skutecznie, że... na jej trop wpadli pracownicy inspekcji sanitarnej. Ci zauważyli w danych statystycznych, że w konkretnym rejonie jest sporo niewyszczepionych dzieci. — Samorząd wymierzył lekarce karę nagany. Lekarka od wydanego orzeczenia złożyła odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Sąd drugiej instancji nie znalazł podstaw, by zmienić lub uchylić zaskarżone orzeczenie i utrzymał je w mocy — przyznała Katarzyna Strzałkowska.

termedia.pl, 18.05.2017

Gramatyka

czasownik aspekt dokonany przechodni

formy alfabetycznie: niewyszczepieni; niewyszczepienia; niewyszczepienie; niewyszczepieniem; niewyszczepieniu; niewyszczepiona; niewyszczepioną; niewyszczepione; niewyszczepionego; niewyszczepionej; niewyszczepionemu; niewyszczepiony | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • CMYK — Pochodzenie wyrazu CMYK
  • Wenedowie — Pochodzenie nazwy Wenedowie
  • zemsta — Zemsta jest rozkoszą bogów?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book