wyszczepić

wyszczepić (szczepienia)

Definicja

jeśli ktoś wyszczepił jakąś grupę osób, to zaszczepił je wszystkie

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Czy coś jest nie tak z wyszczepianiem? Dotąd czasownikwyszczepić pojawiał się tylko z rzadka w specjalistycznych pracach z dziedziny botaniki, por.

Badano wpływ sposobu aplikacji benzyloadeniny na wzrost i rozwój siewek. Wyniki zanalizowano po czterech miesiącach od momentu wyszczepienia bulwek na zestaloną agarem pożywkę. (Prace Botaniczne, LXXIV, Studia florystyczno-fitosocjologiczne, 1991, s. 55)

Można powiedzieć, że słowo stało się wręcz modne w czasie pandemii COVID-19 w 2020 roku. Pojawiało się w

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4807 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • zaszczepić
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Myślę, że będziemy widzieć efekt szczepionki, gdy wyszczepimy 20–30 proc. populacji — powiedział zachodniopomorski konsultant ds. chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski. Zaznaczył, że najważniejsze jest szczepienie osób starszych, które najciężej przechodzą COVID-19.

naukawpolsce.pap.pl, 24.12.2021

— Okręgowy Sąd Lekarski przyjrzał się sprawie naruszenia zasad Komisji Etyki Lekarskiej przez kobietę z Wielkopolski. Lekarka informowała opiekunów dzieci o możliwych zagrożeniach występujących po szczenieniu, które były niepoparte dowodami naukowymi. Robiła to w taki sposób, że opiekunowie dzieci odstępowali od ich szczepienia — powiedziała Katarzyna Strzałkowska, rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej w rozmowie w „Menedżerem Zdrowia”. Lekarka była na tyle skutecznie, że... na jej trop wpadli pracownicy inspekcji sanitarnej. Ci zauważyli w danych statystycznych, że w konkretnym rejonie jest sporo niewyszczepionych dzieci. — Samorząd wymierzył lekarce karę nagany. Lekarka od wydanego orzeczenia złożyła odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Sąd drugiej instancji nie znalazł podstaw, by zmienić lub uchylić zaskarżone orzeczenie i utrzymał je w mocy — przyznała Katarzyna Strzałkowska.

termedia.pl, 18.05.2017

Gramatyka

czasownik aspekt dokonany przechodni

formy alfabetycznie: niewyszczepieni; niewyszczepienia; niewyszczepienie; niewyszczepieniem; niewyszczepieniu; niewyszczepiona; niewyszczepioną; niewyszczepione; niewyszczepionego; niewyszczepionej; niewyszczepionemu; niewyszczepiony | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • podeń — Poprawne użycie
  • Nowa Zelandia — Łączliwość: na Nową Zelandię czy do Nowej Zelandii, na Nowej Zelandii czy w Nowej Zelandii?
  • gram — Poprawna odmiana

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book