wyprawka

1. wyprawka (niemowlęca)

Definicja

wyprawka to rzeczy potrzebne noworodkowi, takie jak pieluszki, ubranka, akcesoria do kąpieli, akcesoria do karmienia, kompletowane zwykle przed jego urodzeniem

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Gdybym miała teraz kompletować wyprawkę dla noworodka, to miałabym całą listę swoich pewniaków, które zresztą podrzucam wam za każdym razem, kiedy się mnie o to pytacie. Jedną z marek, które najczęściej polecam i której sama używałam, jest (...). O mojej miłości do ich śpiworków, do wózków i fotelików pisałam już wielokrotnie, teraz czas na wyznanie miłości ich tekstyliom — bodziakom, pieluszkom, otulaczom i bawełnianym śpiworkom!

mamygadzety.pl, 07.02.2020

2. wyprawka (np. szkolna)

Definicja

wyprawka to rzeczy, jakie dostaje ktoś, kto zaczyna nowy etap w swoim życiu, zaczyna naukę, pracę, podejmuje nowe wyzwanie itp.; dawniej słowo używane zwłaszcza w stosunku do rzeczy takich jak bielizna, pościel, ubrania, sprzęty domowego użytku, które otrzymywała dziewczyna wychodząca za mąż, dziś głównie w stosunku do ucznia rozpoczynającego nowy rok szkolny

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
A jeśli na dodatek masz forsę, cały zakład będzie ci się kłaniał w pas. Z klawiszami włącznie. Na razie, pierwszego dnia, dostajesz więzienną wyprawkę: łachy, przydziałowe niezbędniki, pościel, środki czystości. A dalej? Dalej — radź sobie sam!

NKJP: CKM, nr 08/08, 2000

Dzieci pochodzące z najbiedniejszych rodzin dostaną wyprawki na początku roku szkolnego. Będą to przybory szkolne albo książki. Na razie wychowawcy klas i pedagodzy przygotowują listę uczniów potrzebujących takiej pomocy. W ubiegłym roku udało się wesprzeć w ten sposób ponad 30 rodzin.

NKJP: Głos Szczeciński, 2006

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • znajdowaćZnajdować czy znajdywać, znajdowanie czy znajdywanie?
  • carillon — Wymowa w odmianie
  • wyszczepić — Czy coś jest nie tak z wyszczepianiem?

Ciekawostki

  • Wardęga — Znaczenie dosłowne
  • dzięki — O historii wyrazu dzięki
  • ajer — Pochodzenie słowa ajer

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book