tutorial

1. tutorial (na uczelni)

Definicja

tutorial to typ zajęć na wyższej uczelni, wzorowanych na sposobach kształcenia w Oksfordzie i Cambridge, polegających na studiowaniu pod kierunkiem konkretnego uczonego (tutora)

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • konsultacje; seminarium
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zasada na wszystkich tutorialach jest taka sama. Aby tutorial był skuteczny i dobry, student musi się dobrze przygotować, musi włożyć dużo samodzielnej pracy przed spotkaniem. Sam tutorial to ukoronowanie jego wcześniejszej pracy. Różnica polega na tym, że w naukach humanistycznych to esej jest podstawowym narzędziem pracy, w naukach ścisłych zazwyczaj są to zestawy zadań. Zarówno zestaw zadań, jaki esej, z jednej strony pokazuje, czy pewne podstawowe umiejętności student już opanował, z drugiej otwiera drogę do dalszego dialogu. Tutorial zazwyczaj trwa około godziny. Może to być spotkanie w układzie jeden profesor — jeden student, chociaż częściej jest to dwóch, trzech studentów na jednego prowadzącego. Tutorial rozpoczyna się od zaprezentowania przez studenta własnej pracy. Sposób tej prezentacji zależy od tutora.

wspkorczak.eu, 2013

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: tutorial; tutorialach; tutorialami; tutoriale; tutorialem; tutoriali; tutorialom; tutorialowi; tutorialu

2. tutorial (filmik)

Definicja

tutorial to zazwyczaj publikowana w internecie instrukcja wykonania czegoś, często w formie filmiku lub prezentacji multimedialnej

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • instrukcja; instruktaż; podręcznik; pomoc; poradnik; samouczek; wstępniak; wzorzec
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
I dla jasności: nie uważam, że wtyczki to zło. Ale muszę wiedzieć, jak działają, a nie tylko je dodawać do projektu, bo tak zrobił koleś z tutoriala na youtubie. Chcę wiedzieć, żeby móc opowiedzieć klientowi, co dalej.
I piszę sama, żeby zmniejszyć liczbę linijek kodu 😉

kasiaikod.pl, 17.07.2018

Aplikacja przeznaczona jest do budowania światów 3D. Wyposażona jest w prosty i czytelny interfejs, w którego poznaniu pomaga dołączony tutorial. Program raczej przeznaczony jest do tworzenia środowiska dla trójwymiarowych gier w stylu FPP (jak Quake czy Tomb Raider). Można od niego zacząć swoje wchodzenie w świat 3D, ale do poważniejszej pracy raczej się nie nadaje.

NKJP: Enter, 2001, nr 3

Macie pomysł na sympatyczny DIY? Może tworzycie cudowną biżuterię, dziergacie, szyjecie, haftujecie? A od czasu do czasu pokazujecie owoce Waszych kreatywnych zmagań na blogu. Może czas pomyśleć o stworzeniu na tej podstawie tutorialu? Internauci często poszukują tego typu informacji i wpisują w wyszukiwarkę zapytania typu: „jak zrobić to, czy owo?” Może dzięki takiemu wpisowi trafią na Waszego bloga i zostaną na nim na dłużej?
Tutoriale mają również tę zaletę, że zatrzymują czytelnika na dłuższą chwilę (przecież potrzeba czasu, by wszystko dokładnie rozgryźć i spamiętać).

vademecumblogera.pl, 30.06.2014

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: tutorial; tutoriala; tutorialach; tutorialami; tutoriale; tutorialem; tutoriali; tutorialom; tutorialowi; tutorialu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • selfieSelfie słowem roku
  • nie ma bataNie ma bata to żadnych batów, czyli no buts?
  • palindrom — Takie oto palindromy

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book