sizal

sizal (włókno)

Definicja

sizal to twarde i wytrzymałe włókno otrzymywane z liści specjalnego gatunku agawy, wytwarza się z niego np. wykładziny dywanowe, maty, powrozy, drapaki dla kotów, rękawice do masażu

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Warianty: sizal czy sisal? Po angielsku mamy sisal, czytane mniej więcej [sajsyl]. Po hiszpańsku — sisal, czytane [s-isal]. W Meksyku leży miasto Sisal, którego nazwa powstała od nazwy włókna. Łacińska nazwa rośliny, z której pozyskuje się to włókno, to Agave sisalana.
I to wszystko nic nie

Pełna treść tego i 5216 pozostałych artykułów poprawnościowych dostępna w abonamencie.

W cenie jednej kawy na miesiąc.
sprawdź
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Trzy lata temu, będąc na urlopie wychowawczym, wpadła na pomysł zajmowania się rękodziełem. A że kobietą jest energiczną i utalentowaną, w domu ruszyła prawdziwa produkcja świątecznych ozdób z sizalu. (...) Choinki i bałwanki z sizalu idą jak ciepłe bułeczki. Najwięcej trafia do Niemiec, ale są też nabywcy z regionu. Wiele firm złożyło przed świętami spore zamówienia, dlatego pani Marzena nie ma czasu na próżnowanie. Zamówienia sięgają nawet 40 sztuk, a zrobienie jednego bałwanka z siana, włókna agawy, kartonu i filcu zajmuje dwie godziny. Choinkę robi się błyskawicznie. Metalowe stelaże z lampkami przygotowuje mąż, który prowadzi firmę zajmującą się spawaniem.

sycow.naszemiasto.pl, 23.12.2009

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: sizal; sizalach; sizalami; sizale; sizalem; sizali; sizalom; sizalowi; sizalu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book