seksizm

seksizm

Definicja

seksizm to pogląd, że przedstawiciele jednej płci nie są równi przedstawicielom drugiem płci, np. są mniej zdolni lub mniej inteligentni, z czego może wynikać wyznaczanie ról przez przedstawicieli lepszej płci lub chęć kontroli nad przedstawicielami gorszej płci; zwykle tymi gorszymi mają być przedstawiciele płci żeńskiej; pojęcie seksizmu rodzi czasem kontrowersje ponieważ trudno wyznaczyć granicę między zauważaniem naturalnych różnic między kobietami a mężczyznami a dyskryminacją w oparciu o fałszywe różnice

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • dyskryminacja ze względu na płeć
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
(...) Kobieta przekraczająca wyznaczone jej granice po prostu nie istnieje. Jest niemożliwa. Tak było, jest i będzie. Przypomina nam o tym Piotr Bratkowski, przypominają obrazy kultury masowej. W większości reklam kobieta zajmuje się domem, a jeśli z niego wychodzi, to po to, żeby wypróbować nowy żel pod prysznic w wodospadzie. Do czegóż bowiem jeszcze mogłyby jej służyć wodospady?
Słusznie zatem Bratkowski w opisanym wyżej przypadku przyznaje się jednak do seksizmu. Tak, to właśnie jest seksizm — pielęgnowanie stereotypów wbrew faktom i zupełna nieświadomość, skąd się wzięły. Czy jednak można się dziwić? Ostatnio, ze względu na nadchodzący koniec stulecia, coraz to komuś zbiera się na ustalanie listy najważniejszych książek XX wieku. Ze świecą jednak szukać na tych listach pisarek, choć przecież dla Virginii Woolf mogłoby się znaleźć miejsce. Nie należy ona jednak do kanonu, a więc do korpusu książek, które trzeba przeczytać, które kształtują naszą zbiorową wrażliwość i wyobraźnię. Tak było, jest i jak długo jeszcze będzie?

NKJP: Kinga Dunin w Gazecie Wyborczej, 1999

Bunt przeciw spustoszeniom w sferze męsko-damskiej to tylko część zauważalnego od dłuższego czasu przewartościowywania dogmatów Women’s Lib. W książce „Who Stole Feminism?” („Kto zawłaszczył feminizm?”) Christina Hoff Sommers, profesor filozofii na Uniwersytecie Clark, oskarża feministki o swoiste pranie mózgów kobiet — mają być rzekomo wiecznymi ofiarami, podczas gdy osiągnęły ogromne sukcesy, ale też wielkim kosztem. Zarzuca im ideologiczne misjonarstwo, paranoiczną obsesję seksizmu i naciąganie faktów: przesadzają na przykład z domniemaną dyskryminacją. Książka Sommers jest jedną z wielu antyfeministycznych polemik, jakie ukazały się w latach 90. i później, na fali konserwatywnej reakcji przeciw amerykańskiemu liberalizmowi.

NKJP: Polityka, nr 2602, 2007

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: seksizm; seksizmach; seksizmami; seksizmem; seksizmie; seksizmom; seksizmów; seksizmowi; seksizmu; seksizmy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • DaeszDaesz — nazwa poprawna politycznie i... sprytna
  • symfonia Haffnerowska — Pochodzenie nazwy Haffnerowska
  • triumwirat — Pochodzenie, znaczenie, pisownia słowa triumwirat

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book