podłaźniczka

podłaźniczka

Definicja

podłaźniczka to zdobiony czubek iglastego drzewka (zwłaszcza jodły lub świerka) wieszany szczytem w dół pod sufitem w czasie Bożego Narodzenia jako tradycyjna ozdoba w dawnej Polsce (przed upowszechnieniem się choinek), mająca magiczną siłę przyciągania urodzaju i powodzenia (będąca leśnym symbolem życia); podłaźniczką nazywano też ozdobioną gałązkę przynoszoną przez kolędników i wieszaną u sufitu lub na ścianie

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
  • żartobliwie:babcia choinki
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Początkowo choinkę wieszano czubkiem w dół, ponieważ tak wcześniej wieszano podłaźniczkę. Zwyczaj początkowo przyjął się w miastach. Ozdabiano ją podobnie jak podłaźniczkę: jabłkami, orzechami, piernikowymi ciasteczkami, łańcuchami, ozdobami z kolorowego papieru lub słomy, ale też piórkami i wydmuszkami.

mojgdow.pl, 23.12.2015

Podłaźniczki zdobiły także małe, czerwone jabłka oraz orzechy. Owoce były symbolem płodności, miały zapewnić obfitość i dobrobyt w nadchodzącym roku. Jabłka występowały też w zwyczajach związanych z zalotami. Jeśli dziewczyna pozwoliła zerwać jabłko z podłaźniczki kawalerowi, który przyszedł do jej domu po kolędzie („na podłazy”), oznaczało to, że jest mu przychylna.

wyborcza.pl, 19.12.2014

W piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu otwarta została pokonkursowa wystawa szopek i podłaźniczek. To już 32. z kolei konkurs i wystawa. Można ją oglądać do końca roku. Kilkudziesięciu twórców prezentuje 60 podłaźniczek i tyleż samo szopek.

Jerzy Wideł, gazetakrakowska.pl, 18.12.2009

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • pod warunkiem — Gdzie postawić przecinek przy pod warunkiem że
  • Hawaje — O różnicy między formami Hawajów i Hawaii
  • oraz — Interpunkcja: o przecinku przed oraz że

Ciekawostki

  • RAF — Pochodzenie słowa RAF
  • dpi — Pochodzenie słowa dpi
  • świątobliwyŚwiątobliwy czy świętobliwy?

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book