plagiat

1. plagiat (czynność)

Definicja

plagiat to podpisanie swoim nazwiskiem czyjegoś tekstu lub wykorzystanie we własnym utworze bez podania źródła fragmentów tekstów innych autorów, fragmentów melodii innych kompozytorów, czyichś pomysłów itp.; osoba plagiatująca nie tylko kopiuje czyjeś myśli, ale też twierdzi, że jest ich prawdziwym autorem

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • przywłaszczenie; zapożyczenie
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Z urzędu ściga się karnie tylko autorów prac świeżych – najdłużej do pięciu lat po ich opublikowaniu. Po tym okresie następuje przedawnienie. Prokuratorzy są bardzo wyrozumiali i na ich wniosek sądy rejonowe zasądzają najczęściej kary w zawieszeniu. Dr Jakub Wójcik, były adiunkt anglistyki z Torunia, dostał rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, byłemu burmistrzowi Szczepańskiemu z Tyczyna za plagiat pracy licencjackiej umorzono postępowanie na okres dwóch lat, nakładając karę świadczenia w wysokości 1,5 tys. zł. Z kolei kanclerz Siemaszko z PWSZ w Suwałkach otrzymał pół roku więzienia w zawieszeniu i grzywnę 5 tys. zł. Prezesowi Makarowiczowi z SKO w Zielonej Górze umorzono postępowanie i nakazano wpłacić świadczenie pieniężne 7 tys. zł na konto Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci. Moim zdaniem, większą karą jest jednak opinia, jaką sobie wyrabia taka osoba w środowisku uczelnianym, gdzie praktycznie traci autorytet.

Marek Wroński w rozmowie z Bronisławem Tumiłowiczem, tygodnikprzeglad.pl, 21.03.2010

Ciekawostki
Pochodzenie rzeczownika plagiat Polski plagiat jest słowem pochodzenia łacińskiego, ale

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1494 pozostałych ciekawostek.
zamów

 1.1. plagiat (tekst)

Definicja

plagiatem nazywa się także każde dzieło zawierające nieoznaczone zapożyczenia z cudzych utworów

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jak podaje baza Nauki Polskiej, (...) uzyskał habilitację na podstawie rozprawy (...) w roku 1995 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (Wydział Nauk Historycznych). Jest od tego czasu doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie historii, specjalność: historia powszechna Polski. Był też promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich. (...) W 2007 r., czyli 12 lat po uzyskaniu habilitacji, okazało się, że rozprawa habilitacyjna w części była plagiatem z publikacji nieżyjącego już ks. Czesława Lissowskiego „Powstanie styczniowe w ziemi dobrzyńskiej” (Płock 1938). Taką interpretację przedstawiła Komisja Rady Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu, a w reakcji na ten zarzut Prezydium Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów w końcu maja 2008 z urzędu wznowiło zamknięty od 13 lat przewód habilitacyjny.

nfaetyka.wordpress.com, 24.05.2010

O plagiatach prof. Potępy na UŁ powiedział mi kolega z Krakowa. Po parugodzinnej rozmowie z prof. Panasiukiem oraz prof. Balem z Wrocławia, rozpocząłem wymianę korespondencji z prorektorem łódzkiej uczelni do spraw nauki prof. Wandą Krajewską. Napisała mi ona, że nie ma pojęcia o tej sprawie. Zorientowałem się wtedy, że władze UŁ nie chcą wszczynać postępowania dyscyplinarnego. Rektor, prof. Stanisław Liszewski, postanowił ten skandal akademicki schować pod dywan w swoim gabinecie – mówi dr med. Marek Wroński.

lodz.naszemiasto.pl, 26.10.2002

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • szeptać — Odmiana: czas teraźniejszy i rozkaźnik
  • brzytwa — Odmiana: brzytw czy brzytew
  • popełnić — Odmiana: popełń czy popełnij?

Ciekawostki

  • półtora — O formie półtory
  • podstawczak — Pochodzenie nazwy podstawczaków
  • jabłko — Wymowa słowa jabłko w jesieni średniowiecza

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book