patodeweloperka

patodeweloperka (budownictwo)

Definicja

patodeweloperka to budowanie bloków, domów przez deweloperów w sposób pozwalający oszczędzać na kosztach przez dziwne rozwiązania, niedoróbki oraz wiążący się z charakterystycznym zagospodarowaniem terenu (budynki bardzo blisko siebie, różnie poustawiane, brak przestrzeni zielonych); patodeweloperką nazywa się też deweloperów tak budujących; słowo potoczne, nacechowane negatywnie

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Wszystkie przykłady patodeweloperki przebija jednak „azjatycka” część Warszawy. Mowa o osiedlu, które mieszkańcy stolicy ochrzcili mianem „Hongkong na Woli”. Warszawski deweloper zbudował w ogromnej ciasnocie potężne molochy. Próżno szukać wokół nich zieleni. Niech jednak nie zwiedzie nas ogrom całej inwestycji — w środku większość mieszkań nie przekracza wielkości 25 metrów kwadratowych.

money.pl, 18.08.2021

Podwyższanie opłat to dojenie mieszkańców. Miasto miało z opłat tworzyć nowe miejsca parkingowe, a likwiduje. Dodatkowo w zmowie z patodeweloperką dewastuje przestrzeń publiczną, zezwalając na wciskanie w tkankę miejską multum obiektów z deficytem miejsc parkingowych. Potem zapychane są sąsiednie ulice, że przejść nie można.

komentarz pod artykułem, 24kurier.pl, 11.01.2021

Chodzi mi od początku o korzystanie ze sformułowania „patodeweloperka” w stosunku do inwestycji, których jedynym przewinieniem jest fakt posiadania układów mieszkań, które ktoś uważa za nietrafione lub ze względu na zbyt wymyślną nazwę. Określenie „patologia” jest dość mocne i moim zdaniem powinno odnosić się do sytuacji, w których realnie deweloper ma coś za uszami. Nieterminowe przeniesienia własności, brak odbiorów technicznych, błędy projektowe czy olewanie klientów w okresie gwarancji to są moim zdaniem powody do nazywania dewelopera oszustem i złodziejem, a nie to, że zaprojektuje mieszkanie w trójkąt. Rozumiem, że korytarz na 10 m długości może być zabawny i wzbudzać zdumienie, ale nazywanie zaraz kogoś chciwym, bo zaprojektował taki lokal?

komentarz na forum, wizaz.pl, 21.11.2020

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: patodeweloperce; patodeweloperek; patodeweloperka; patodeweloperką; patodeweloperkach; patodeweloperkami; patodeweloperkę; patodeweloperki; patodeweloperko; patodeweloperkom

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

  • z wyjątkiem — Dlaczego za wyjątkiem jest niepoprawne?
  • nie tyle..., ile...Nie tyle..., ile..., nie tyle..., co... — czyli o drugiej części spójnika złożonego
  • smakować — Figi Demokryta, czyli zadziwiająca składnia

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book