off

1. off (działalność)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dziennikarz z wykształcenia, a niezależny filmowiec z wyboru — podobno pragnął zostać gwiazdą rocka. Nie wyszło. Dziś za to uważany jest za czołowego przedstawiciela polskiego offu.

menstream.pl, 14.06.13

Off zdycha. W jego buty wszedł na dobre, i nie zanosi się by w najbliższym czasie z nich wyszedł, teatr głównego nurtu, a przynajmniej jego najgłośniej komentowana część. Teatry repertuarowe pożerają prawie cały tort przeznaczony dla Melpomeny i Terpsychory. Off to coraz częściej margines żebrzący o granty, wsobny, skoncentrowany na karmieniu ego twórców, bez znaczenia społecznego, bez śladu dyskursu w przestrzeni publicznej. (...) Twórcy offowi obrażają się wręcz, gdy zalicza się ich do offu, bo to ich deprecjonuje. Off staje się synonimem amatorszczyzny i wycofania. Spektakle offowe, poza wyjątkami, najczęściej żyją co najwyżej życiem motyla, pokazane raz lub dwa na koniec roku, by w ostatniej chwili rozliczyć grant, ściągają na prezentacje tylko znajomych i środowisko.

e-teatr.pl, 27.01.2014

2. off (przełącznik)

Definicja

off to napis (zwykle z przeciwstawnym on) na przyciskach, pokrętłach itp. lub przy nich, wskazujący na pozycję wyłączone

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
ON/OFF — po polsku czy po angielsku? Oczywiście najlepiej by było, gdyby na urządzeniach sprzedawanych w Polsce widniały napisy-informacje włącz/wyłącz (włączone/wyłączone) lub w postaci skróconej wł./wył. Jednak często

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4825 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Pomiar punktowy pozwala na nagrywanie jasnej scenerii z zaciemnionego miejsca (np. kamera we wnętrzu auta skierowana na przednią szybę). Opcje dla tego ustawienia to: on (włączony) i off (wyłączony).

instrukcja obsługi, freeway.com.pl, 2016

Gramatyka

formy: off

3. off (w filmie)

Definicja

w filmie lub programie telewizyjnym głos z offu to taki, który dochodzi spoza kadru; w specjalistycznym rozumieniu dodatkowo ten głos istnieje w świecie przedstawionym (nie jest np. głosem narratora) i widz domyśla się jego źródła (osoba mówiąca, samochód, spiker w radiu)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Powstał film osobisty, pełen wzruszeń, ale bez patosu. O zmaganiach się z odejściem męża, ojca. Staszek zadaje retoryczne pytanie: „Gdzie jest tata?”. Śledzimy życie ojca dokumentowane przez lata na taśmie filmowej, opatrzone z offu komentarzem reżysera.

Jakub Brzosko, Tatry, wiosna 2018, nr 64, s. 20

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Sz. Pani — Poprawne użycie
  • papież — Jak się witają papieże
  • gram — Poprawna odmiana

Ciekawostki

  • PC — Pochodzenie słowa PC
  • marsowy — Pochodzenie słowa marsowy
  • zwiać — O zwieli

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book