nazwa własna

nazwa własna

Definicja

nazwy własne to wyrazy lub wyrażenia służące do identyfikacji osób, miejscowości, ulic, budowli itp. i odróżnieniu ich od innych osób, miejscowości itd., ale niemające znaczenia leksykalnego (tzn. nazwę własną w podstawowym użyciu nie tyle się rozumie, co wie jedynie, do czego lub kogo się odnosi)

Słownik synonimów tożsame znaczeniowo (zastępcze słowa)
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Dla teorii tłumaczenia skrajną konsekwencją przyjęcia powyższych poglądów byłoby uznanie, że nazwy własne, jako nieposiadające znaczenia (konotacji, treści), są nieprzetłumaczalne i nie powinny być tłumaczone (tak uważa na przykład Newmark (1982)).

Piotr Stalmaszczyk, Problemy z nazwami, w: Przekładając nieprzekładalne, red. Małgorzata Ogonowska, Gdańsk, 2000, s. 141

Któryś z badaczy angielskich stwierdził, że odkrywanie pochodzenia nazw jest tak podniecające, jak opowieści detektywistyczne: z drobnych fragmentów rzeczywistości odtworzyć należy obraz faktów, które dały powód ich powstania. W nazwach własnych zaklęta jest bowiem przeszłość, lecz mówią one i o teraźniejszości.

Ewa Rzetelska-Feleszko, Przedmowa, w: Polskie nazwy własne. Encyklopedia, 1998, s. 10

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: nazwach własnych; nazwami własnymi; nazwa własna; nazwą własną; nazwę własną; nazwie własnej; nazwom własnym; nazwo własna; nazw własnych; nazwy własne; nazwy własnej

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • Sapieha — Celownik od Sapieha od XVII do XVIII wieku (prawda niespodziana)
  • triumwirat — Pochodzenie, znaczenie, pisownia słowa triumwirat
  • CIF — Pochodzenie słowa CIF

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book