morsować

morsować

Definicja

jeśli ktoś morsuje to zanurza się lub krótko kąpie się w lodowatej wodzie na otwartym powietrzu, zwykle wraz z grupą innych osób, w celach zdrowotnych (profilaktycznych) i rekreacyjnych

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Co ciekawe, to właśnie w Polsce został pobity rekord Guinnessa w największej liczbie osób biorących jednocześnie udział w morsowaniu. W 2015 roku 1799 uczestników zażyło zimnej kąpieli podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie.

Małgorzata Chuchel, vigilantmagazine.pl, 15.01.2021

Długo przekonywałam się do morsowania. Początkowo sądziłam, że to kompletnie nie dla mnie, ciarki miałam od samego patrzenia na morsujące osoby. Tymczasem zaskoczyło mnie to, że wcale nie jest tak zimno, jak wygląda. Więcej, jak zawsze, siedzi w naszej głowie, niż odczuwa ciało.

kobietawbiegu.pl, 29.11.2020

Ciekawostki
A w drukowanych słownikach polskich A w drukowanych słownikach polskich morsowania nie było. To znaczy przemykało, ale w innym znaczeniu. „Słowniku języka polskiego” pod red. W. Doroszewskiego (z lat 1958–1969) znajdziemy:

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 1502 pozostałych ciekawostek.
zamów
Gramatyka

czasownik aspekt niedokonany nieprzechodni

formy alfabetycznie: morsować; morsował; morsowała; morsowałaby; morsowałabym; morsowałabyś; morsowałam; morsowałaś; morsowałby; morsowałbym; morsowałbyś; morsowałem | pokaż wszystkie formy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Steaua — Jak odmieniać nazwę Steaua?
  • determinantaDeterminanty, a w liczbie pojedynczej determinanta czy determinant?
  • mgr — Zapis form odmiany

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book