księżulo

księżulo (osoba)

Definicja

księżulo to ekspresywnie ksiądz; słowo używane z sympatią, pobłażaniem lub pewną niechęcią i lekceważeniem

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Będziesz miał trochę czasu na przemyślenie sprawy. Muszę pilnie wracać do Wrocławia. Zdradzę ci pewną rzecz: mniemałem, iż będę przesłuchiwał tu głównie waryjatów, a tu proszę, skarb się trafił. Jeden z twych współwięźniów, księżulo z niemodlińskiej kolegiaty, na własne oczy widział, potrafił opisać i zdoła rozpoznać demona. Tego, co niszczy w południe, jeśli przypominasz sobie stosowny psalm. Bardzo mi więc pilno do pewnej małej konfrontacyjki. Gdy zaś wrócę, a wrócę niebawem, najdalej na świętą Łucję, przywiozę do Narrenturmu nowego lokatora.

NKJP: A. Sapkowski, Narrenturm, 2002

Nie było „roboli”, „inteligencików”, „inżynierków”, „księżulów”. Nareszcie przepadło gdzieś to paskudne zatomizowanie. I wierzę, że już tego nigdy nie zgubimy – mówi ksiądz Henryk kardynał Gulbinowicz, były metropolita wrocławski, przyjaciel, doradca i wielka podpora „Solidarności”
Kardynała nazywano „pierwszym solidarnościowym konspiratorem”. Dopiero po latach wszyscy poznaliśmy prawdę o Jego bohaterstwie. W stanie wojennym to on przechował ocalone przed bezpieką pieniądze „Solidarności”.

NKJP: Słowo Polskie. Gazeta Wrocławska, 2005

Jerzy cię nie lubił. Uważał, że byłbyś tak samo fanatycznym księdzem, jak i komunistą. Tylko że my byliśmy pierwsi. On był starym partyzantem. Pieprzonym ideowcem. Dla niego wystarczyło napuścić ZOMO na pielgrzymki, księżuli wywieźć na białe niedźwiedzie, kościoły przerobić na magazyny.

gpcodziennie.pl, 26.05.2015

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy nacechowany odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: księżula; księżulach; księżulami; księżule; księżulem; księżuli; księżulo; księżulom; księżulów; księżulowi; księżulu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • ćwok — Skąd ten ćwok?
  • stanik — Pochodzenie wyrazu stanik
  • pagon — A dawniej...

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book