kompakt

1. kompakt (np. z muzyką)

Poprawna polszczyzna cenne informacje, niespodzianki, haczyki
Po obcemu

Pełną treść widzą tylko abonenci Dobrego słownika.

Zyskaj dostęp do tej i 4739 pozostałych informacji poprawnościowych.
zamów
Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • album; dysk; krążek
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
To nie jest nowa tendencja. Z raportu RIAA (Recording Industry Association of America), czyli amerykańskiego odpowiednika polskiego Związku Producentów Audio-Video, wynika, że sprzedaż abonamentów w m.in. Spotify czy Apple Music po raz pierwszy w historii przebiła dochody z kompaktów już w 2014 r. Nieznacznie, bo wówczas streaming mógł się pochwalić wynikiem 1,87 mld dolarów, CD zaś 1,85 mld. A dziś udział muzyki cyfrowej w rynku amerykańskim wynosi 80 proc.

Paweł Hekman, wyborcza.pl, 16.02.2018

2. kompakt (do zdjęć)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Warto też wspomnieć o innym ciekawym aspekcie praktycznym, a raczej praktyczno-psychologicznym. Bywa czasem tak, że kompaktem uda nam się zrobić zdjęcia reportażowe, których nie wykonalibyśmy potężną lustrzanką z dużym obiektywem. Na aparat kompaktowy wiele osób nie zwraca uwagi, natomiast na lustrzankę już tak, co powoduje nieraz usztywnienie lub negatywną reakcję fotografowanych modeli. Ma to ogromne znaczenie np. w fotografii ulicznej.

Tomasz Kulas, szerokikadr.pl, 27.04.2012

3. kompakt (auto)

Definicja

kompakt to nieduży samochód osobowy średniej klasy, o zwartej budowie, dość dobrze wyposażony, ale stosunkowo tani

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Zmieniają się nasze upodobania. Kiedyś preferowaliśmy auta najmniejsze, dziś najchętniej wybieramy samochody klasy średniej, tzw. rodzinne kompakty kosztujące 30-40 tys. zł (Fiaty Siena i Palio, Daewoo Lanos, Skoda Felicia, Opel Astra). Jeśli nas na nie nie stać, dopiero wówczas zadowalamy się czymś mniejszym i tańszym (Fiatem Seicento i Uno, Daewoo Matizem i Tico, a nawet starym Fiatem 126).

NKJP: Polityka, 2000

Auris występuje jako hatchback i rodzinne kombi. Japoński, bezawaryjny model błyskawicznie wkupił się w łaski nie tylko klientów korporacyjnych, lecz również taksówkarzy i osób prywatnych. Z czego wynika ogromna popularność kompaktu? Powodów jest kilka. Jeden z nich to atrakcyjna stylizacja podkreślona przez liczne, dynamiczne przetłoczenia, szereg elementów dekoracyjnych i ciekawe wzory aluminiowych obręczy. Zestaw uzupełnia szeroka możliwość personalizacji.
Zarówno hatchback, jak i kombi oferują pasażerom mnóstwo przestrzeni w kabinie. To jeden z największych przedstawicieli kompaktowego gatunku. Dodatkowo, bagażnik w rodzinnej odmianie ma pojemność 600 litrów.

moto.pl, 22.12.2018

4. kompakt (w ubikacji)

Definicja

kompakt to sedes składający się z muszli klozetowej przytwierdzonej do podłogi i połączonej bezpośrednio ze stojącym na niej pojemnikiem na wodę (spłukującą nieczystości); jedna rura doprowadza wodę do pojemnika, a inna rura odprowadza nieczystości do sieci ściekowej

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • wporzo — Ortografia: w porzo czy wporzo?
  • kurs — Kto bierze udział w kursie?
  • molekularny — Czy lepszy molekularny, czy termin rodzimy?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book