klozetowy

1. klozetowy

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Facet odnawia łazienkę. Na końcu maluje deskę klozetową na kolor imitujący drewno. Kończy, wychodzi do kuchni. Za chwilę dobiega go z łazienki wołanie żony o pomoc. Wchodzi, patrzy, żona przyklejona do deski klozetowej. Facet zabiera żonę wraz z deską do lekarza.
— W czym mogę pomóc? — pyta lekarz.
Mąż odwraca żonę plecami do lekarza i podnosi jej sukienkę. Po kilku minutach dokładnych oględzin lekarz prosi męża do gabinetu.
— I co? — pyta zdenerwowany mąż.
— Nie ma co, piękna jest, ale dlaczego ją pan oprawił?

NKJP: CKM, 2000

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy: klozetowa; klozetową; klozetowe; klozetowego; klozetowej; klozetowemu; klozetowi; klozetowy; klozetowych; klozetowym; klozetowymi; nieklozetowa | pokaż wszystkie formy

1.1. babcia klozetowa

Definicja

babcią klozetową nazywa się żartobliwie kobietę pobierającą opłaty za korzystanie z toalety publicznej, zwykle też odpowiedzialną za jej sprzątanie, wydzielanie papieru toaletowego itp.

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Babcie klozetowe spłukał wartki strumień historii. Restauracyjne toalety — wykafelkowane, dezodoryzowane, z fotokomórkami — są bezpłatne, a jeżeli nawet trzeba za nie płacić, to monety nie rzuca się na firmowy talerzyk, ale wsuwa do szczeliny automatu. Do czego doszło! Klozetowy automat nie wysłucha rozżalonego klienta, nie westchnie nad pijacką dolą, nie przyszyje oberwanego guzika (...)

NKJP: Dziennik Polski, 2008

Kącik babć klozetowych z żelazną szafą i stolikiem nakrytym ceratą przyozdabiała olbrzymich rozmiarów sowa z białego sznurka, z oczami z guzików. W kabinach były malutkie siedzenia tuż nad samą ziemią, jak w przedszkolu (...)

Michał Witkowski, Fototapeta, 2006, s. 73

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

formy alfabetycznie: babciach klozetowych; babciami klozetowymi; babcia klozetowa; babcią klozetową; babcie klozetowe; babcię klozetową; babciom klozetowym; babciu klozetowa; babci klozetowej; babci klozetowych; babć klozetowych

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • didżej — Odmiana: didżejów czy didżei?
  • gyyz — O zapisie i wariantach ge’ez, geez
  • przysiąc — Jak odmieniać czasownik przysiąc?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła