klozetowy

1. klozetowy

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Facet odnawia łazienkę. Na końcu maluje deskę klozetową na kolor imitujący drewno. Kończy, wychodzi do kuchni. Za chwilę dobiega go z łazienki wołanie żony o pomoc. Wchodzi, patrzy, żona przyklejona do deski klozetowej. Facet zabiera żonę wraz z deską do lekarza. — W czym mogę pomóc? — pyta lekarz. Mąż odwraca żonę plecami do lekarza i podnosi jej sukienkę. Po kilku minutach dokładnych oględzin lekarz prosi męża do gabinetu. — I co? — pyta zdenerwowany mąż. — Nie ma co, piękna jest, ale dlaczego ją pan oprawił?

NKJP: CKM, 2000

Gramatyka

przymiotnik niestopniowalny

formy alfabetycznie: klozetowa; klozetową; klozetowe; klozetowego; klozetowej; klozetowemu; klozetowi; klozetowy; klozetowych; klozetowym; klozetowymi formy zaprzeczone: nieklozetowa; nieklozetową; nieklozetowe; nieklozetowego; nieklozetowej; nieklozetowemu; nieklozetowi; nieklozetowy; nieklozetowych; nieklozetowym; nieklozetowymi

 1.1. babcia klozetowa

Definicja

babcią klozetową nazywa się żartobliwie kobietę pobierającą opłaty za korzystanie z toalety publicznej, zwykle też odpowiedzialną za jej sprzątanie, wydzielanie papieru toaletowego itp.

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Babcie klozetowe spłukał wartki strumień historii. Restauracyjne toalety — wykafelkowane, dezodoryzowane, z fotokomórkami — są bezpłatne, a jeżeli nawet trzeba za nie płacić, to monety nie rzuca się na firmowy talerzyk, ale wsuwa do szczeliny automatu. Do czego doszło! Klozetowy automat nie wysłucha rozżalonego klienta, nie westchnie nad pijacką dolą, nie przyszyje oberwanego guzika (...)

NKJP: Dziennik Polski, 2008

Kącik babć klozetowych z żelazną szafą i stolikiem nakrytym ceratą przyozdabiała olbrzymich rozmiarów sowa z białego sznurka, z oczami z guzików. W kabinach były malutkie siedzenia tuż nad samą ziemią, jak w przedszkolu (...)

Michał Witkowski, Fototapeta, 2006, s. 73

Gramatyka

frazem rzeczownikowy rodzaj żeński odmienny

 Odmiana w przyjaznej postaci — zyskaj pełny dostęp

formy alfabetycznie: babciach klozetowych; babcia klozetowa; babcią klozetową; babciami klozetowymi; babcię klozetową; babcie klozetowe; babci klozetowej; babci klozetowych; babciom klozetowym; babciu klozetowa; babć klozetowych

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Tychy — Do Tych czy do Tychów?
  • adekwatny — Częsty błąd
  • chłopak — Odmiana: chłopacy czy chłopaki? I grali czy grały?

Ciekawostki

  • biustonosz — Pochodzenie wyrazu biustonosz
  • SMS — Pochodzenie słowa SMS
  • menhir — Pochodzenie wyrazu menhir

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book