incel

incel (osoba)

Definicja

incel to mężczyzna niebędący w związku z kobietą, choć chciałby w nim być, z tego powodu sfrustrowany i lekceważony bądź pogardzany przez niektórych innych ludzi; w życiu społecznym i dyskusjach internetowych incele przedstawiani są jako zwolennicy prawicy, antyfeministyczni mizogini; słowo potoczne, używane też w publicystyce

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Jak każda zamknięta społeczność incele wypracowali własny, zrozumiały dla wtajemniczonych język. Chad — samiec alfa to w ich socjolekcie atrakcyjny mężczyzna, który może przebierać w partnerkach jak w rękawiczkach. Stacy to jego damska odpowiedniczka — kobieta prowadząca według nich rozwiązłe życie seksualne. Normik (ang. normie) to z kolei zwykły przedstawiciel społeczeństwa, ani prowadzący szczególnie bujne życie seksualne, ani incel. Na samym dnie tej hierarchii są oni — samce omegi.
Incele są częścią ruchu piwniczaków (ludzi, którzy praktycznie nie wychodzą z domu) czy przegrywów, którzy gremialnie zagłosowali na Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 r.

polityka.pl, 26.06.2018

Problemem inceli bowiem jest znalezienie po prostu partnerki, czyli mówiąc normalnym językiem — żony. Dążenie do założenia rodziny jest przecież naturalnym dążeniem człowieka. Ale incel ma małe szanse na osiągnięcie tego, zdawałoby się, naturalnego celu. Winni temu mają być oni sami. Dlaczego? Bo „nie nadążają za zmieniającym się światem”, przede wszystkim za rzekomo zmieniającymi się kobietami i relacjami damsko-męskimi. Problem dostrzegły już ruchy skrajnie prawicowe, jak Konfederacja, które często próbują wręcz robić z inceli swoją armię polityczną. Dostrzega go też lewica, która chce wmówić incelom, że wszystko to wina ich za małej lewicowości. Sprawy jednak nie dostrzega jeszcze obóz patriotyczny, który jako jedyny ma dobrą odpowiedź dla inceli.

niezalezna.pl, 13.10.2021

Internetowy słownik wyrażeń slangowych Urban Dictionary tłumaczy, że do grupy inceli należą zazwyczaj biali, heteroseksualni mężczyźni zgodni co do tego, że kobiety to obiekty seksualne, które powinny być powszechnie dostępne i sprawiedliwie rozdysponowane. Teoretyzują, dzieląc się swoimi przemyśleniami w sieci, ale przykłady Minassiana i Rodgera pokazują, że brutalne wizje morderstw na „bezużytecznych cipach” stają się rzeczywistością. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach śmierć z rąk inceli poniosło 45 osób.
Większość wątków z forów nie nadaje się do cytowania. Wpisy pełne są komentarzy o „blond dziwkach”, które „powinny skończyć w obozach koncentracyjnych”. Incele nie szczędzą wulgaryzmów i brutalności w opisach zbiorowych gwałtów na kobietach, które przecież „od tego są”, usprawiedliwiają przemoc wobec nich, bo „na nią zasługują”, czy dzielą się sposobami na wymuszenie seksu, który mężczyznom „się należy”. A czasem po prostu się nad sobą użalają.

wysokieobcasy.pl, 29.09.2018

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: incel; incela; incelach; incelami; incele; incelem; inceli; incelom; incelowi; incelu

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • racica — O gwarowej formie rać
  • rączętaRączęta i jedno rączę
  • SEO — Pochodzenie

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book