gromnica

gromnica

Definicja

gromnica to świeca, którą święci się w kościołach katolickich 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, tradycyjnie nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Przynosimy do świątyni gromnice, aby je uroczyście poświęcić. Zapalona świeca, gromnica, towarzyszy nam we wszystkich najważniejszych wydarzeniach religijnych naszego życia, także w momencie śmierci oraz w czasie burz i nawałnic, stąd nazwa gromnica.

ogłoszenia parafialne, swjanzakrzow.archidiecezja.wroc.pl, 02.02.16

Powszechne również jest używanie obrazów religijnych do celów apotropeicznych, podczas pożaru i burzy. Obrazy świętych oraz gromnicę wynosiło się z domu w czasie szerzącego się pożaru, a stawiano w oknie podczas burzy, aby swoja nadnaturalna siła broniły od nieszczęścia. Odgrywają one wtedy rolę przedmiotów odwracających zło.

NKJP: A. Jackowski, Polska sztuka ludowa, 1974

Wiele lat później poznałem inną wersję śmierci dziadka — ponoć po popijawie w gronie kolegów zasnął i obudził się z zapaloną gromnicą wciśniętą w splecione dłonie. Zmarł z przerażenia na zawał. Dzisiaj myślę, że to bzdura, raczej złośliwy wymysł. W Cichej Dolinie plotki o sąsiadach były jedną z reguł życia.

NKJP: W. Chmielewski, Kawa u Doroty, 2010

Ciekawostki
W dawnym kalendarzu ludowym Gdy rytm życia wiejskiego ludu wyznaczały święta kościelne
Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: gromnic; gromnica; gromnicą; gromnicach; gromnicami; gromnice; gromnicę; gromnico; gromnicom; gromnicy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

  • Wrocław — Wrocław, Breslau i ta trzecia
  • Murzasichle — Pochodzenie nazwy Murzasichle
  • ufny — Pokrewieństwo ufny i pewny

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book