gen

gen

Definicja

gen to specyficzny układ nukleotydów, odcinek DNA zawierający informację o budowie jednego białka danego organizmu, będący podstawową jednostką dziedziczenia

Słownik wyrazów bliskoznacznych podobne znaczeniowo (lepsze odpowiedniki lub zapomniane słowa)
  • allel
Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Podczas analizy różnych genetycznych mutacji, które u samców powodowały niepłodność, zainteresowali się genem, który odgrywa kluczową rolę w produkcji białek budujących męskie komórki rozrodcze i który dostarcza im składników odżywczych. Jest więc niezwykle ważny podczas procesu tworzenia się plemników.

Dorota Romanowska, Newsweek, 7–12.01.2014, numer 2, s. 74

— Niektórzy przedstawiciele socjobiologii, psychologii i biologii ewolucyjnej, na czele z Richardem Dawkinsem, mówią o „egoistycznej naturze genów”. Inni używają określenia „zasada korzyści własnej” i twierdzą, że istoty żywe — a więc my również — to biologiczne wehikuły , wykorzystywane przez geny do zapewnienia własnego przetrwania. To trafne porównanie?
— W żadnym wypadku! Geny nie są egoistyczne. To molekularne komunikatory, nastawione w pierwszej linii na kooperację. Są czymś w rodzaju biologicznej klawiatury, na której żywy organizm wygrywa własną muzykę. Pojedynczy gen sam nie jest w stanie wiele zdziałać — aby się uaktywnić, potrzebuje szeregu molekuł pomocniczych.

Wywiad z Joachimem Bauerem, Charaktery, nr 12, 2015, s. 60

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź ofertę

Często sprawdzane

  • Baku — Jaki jest przymiotnik od Baku?
  • przestrogaKu przestrodze młodego pokolenia czy ku przestrodze młodemu pokoleniu?
  • przysiąc — Jak odmieniać czasownik przysiąc?

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book