famadihana

famadihana

Definicja

famadihana to malgaski zwyczaj oczyszczania, zawijania w drogie szaty i obnoszenia po okolicy kości zmarłego, odbywający się około pięć lat po pogrzebie, przybierający czasem formę znacznej uroczystości, będący sposobem okazywania zmarłym szacunku i informowania ich o tym, co się przez ostatnie lata zmieniło; w malgaskich wierzeniach pierwszy pogrzeb jest przejściem ze świata żyjących do świata zmarłych, a drugi i związana z nim famadihana jest wejściem zmarłego do świata przodków

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Nie każdego stać na famadihanę, bo licznie przybywających trzeba ugościć mięsem zebu, miejscowego bydła. A bydło to najcenniejsza rzecz, jaką miejscowi mogą posiąść.

Arek Ziemba, wloczykij.com, 2016

W tym roku mój dziadek, odpowiedzialny za kult przodków, zwołał całą rodzinę, aby przygotować famadihanę. Zbliżał się czas ceremonii. Cała rodzina musiała zaplanować wiele spraw. Wydatki na posiłek dla zaproszonych gości, nowe płótna dla zmarłych, farbę na odnowienie grobu i pozwolenie władz. Chociaż rodzina planuje ceremonię, to jednak nie od niej zależy jej termin. Datę podaje mpimasy, zwany też dadarabe (widzący). To on ustala odpowiedni dzień i godzinę w zależności od napotkanych okoliczności.

Nicolas Randriamahobisoa, bosko.pl, 31.10.2014

Jako misjonarze z szacunkiem patrzymy na te obrzędy, starając się je z biegiem lat schrystianizować. Niosą one w sobie chrześcijańską intuicję, że śmierć nie jest końcem, że tworzymy wspólnotę ze zmarłymi i że oni nas wspomagają. Część z tych obrzędów znalazła miejsce w liturgii chrześcijańskiej, są jednak i takie, na przykład famadihana, w których jako misjonarze nie uczestniczymy, gdyż ich charakteru nie da się pogodzić z chrześcijańską nauką.

Marek Modrzewski OMI, misyjnedrogi.pl, 06.05.2015

Gramatyka

rzeczownik rodzaj żeński odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: famadihan; famadihana; famadihaną; famadihanach; famadihanami; famadihanę; famadihanie; famadihano; famadihanom; famadihany

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book