egzonim

egzonim (językozn.)

Definicja

egzonim to nazwa geograficzna używana w jakimś kraju lub jakimś języku, odnosząca się do jednostki położonej poza terytorium tego kraju lub poza terytorium używania tego języka i różniąca się od nazwy oryginalnej (np. polskie Paryż wobec oryginalnego Paris)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
Cytowany dokument zawiera wiele spostrzeżeń istotnych zarówno z perspektywy teoretycznej, jak i praktycznej. Przede wszystkim w przeciwieństwie do późniejszych zaleceń UNGEGN (a w zgodzie z częstą obecnie praktyką KSNG) dość pozytywnie odnosi się do używania egzonimów, nie wskazując na ogólną konieczność ich eliminacji.
Wynika to z przekonania, że egzonimy na równi z innymi jednostkami leksykalnymi są składnikami słownictwa danego języka i „należą” do wspólnoty językowej, która ich używa. Dlatego też decyzja o tym, czy dany egzonim ma być używany czy nie, nie należy ani do narodu, w którego posiadaniu jest dany obiekt geograficzny, ani do jakiegokolwiek organu międzynarodowego. Z faktu, iż egzonimy są częścią słownictwa danego języka, wynika także, że ich eliminacja doprowadziłaby do jego zubożenia oraz prowadziłaby do niezgodności z jego fonologią. Egzonimy są ponadto świadectwem długotrwałych kontaktów między narodami.

Wojciech Włoskowicz, Uzus toponimiczny. Zarys teorii na przykładzie polskiej toponimii Huculszczyzny, 2021, s. 131

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskorzeczowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: egzonim; egzonimach; egzonimami; egzonimem; egzonimie; egzonimom; egzonimów; egzonimowi; egzonimu; egzonimy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book