dmuchacz

dmuchacz (osoba)

Przykłady użycia autentyczne, starannie wybrane, zobacz też na blogu
— U nas dmuchacze są bardzo ważni. Jest ich aż osiemnastu. I żaden z nich nie jest przypadkowym człowiekiem. (...) — Guńka zachwala naszą drużynę w pomarańczowych strojach. — To nie jest lekka robota. Ci ludzie stoją na mrozie, w wielkim huku. Mają specjalne światła tylko dla nich, żeby wiedzieli, kiedy mają się włączać do akcji. Jak ruszają, to schodzą równo z góry co dwa metry, wszyscy się razem odwracają, jedni mają przedłużone rury i dmuchają w dalszy tor, inni oczyszczają tor bliższy — słyszymy dalej.
To może nie jest opis pracy bardzo skomplikowanej, ale Guńka zapewnia, że z dmuchaczami na obiektach na całym świecie bywa różnie. — Trafiają się tacy, którzy nie wiedzą, kiedy dmuchawę włączyć. A tu nie może być fuszerki, bo rozbieg jest najważniejszy dla bezpieczeństwa. Tam każdy błąd w przygotowaniu może się bardzo źle skończyć dla skoczka, który pędzi, a w końcówce, na progu to już właściwie jedzie na palcach — mówi Guńka. — (...) W każdym razie na Wielkiej Krokwi już sprawdzeni w bardzo trudnych warunkach, bo już sporo konkursów w bardzo niewdzięcznej pogodzie przeprowadziliśmy — dodaje.

sport.pl, 14.02.2021

Gramatyka

rzeczownik rodzaj męskoosobowy odmienny

formy w tabelce: 

formy alfabetycznie: dmuchacz; dmuchacza; dmuchaczach; dmuchaczami; dmuchacze; dmuchaczem; dmuchaczom; dmuchaczowi; dmuchaczu; dmuchaczy

Pozostały wątpliwości? Brakuje czegoś w haśle?
Zobacz, co zyskują abonenci Dobrego słownika.
Sprawdź

Często sprawdzane

Ciekawostki

Mogą Cię zainteresować również hasła

newsy, porady + e-book